65 години от удивителния дебют на ЦСКА на европейската сцена
Армейците прегазват румънския шампион Динамо Букурещ с 8:1 в 1/8-финална среща в турнира за КЕШ

На днешната дата – 21 октомври, през 1956 година, ЦСКА (тогава носещ името ЦДНА) прави запомнящ се дебют в европейските клубни турнири.

65 години от удивителния дебют на ЦСКА на европейската сцена 1

В първа осминафинална среща от турнира за Купата на европейските шампиони (КЕШ), предшественик на Шампионската лига, Армейците разгромяват румънския първенец Динамо (Букурещ) с 8:1!

Това е и първата среща на български отбор в континенталните турнири.

Шампионът на северната ни съседка акостира в столицата със самочувствие, след като в предварителния кръг на надпреварата елиминира турския гранд Галатасарай.

Двубоят на националния стадион “Васил Левски” обаче преминава при тотална доминация на Червените, които още през първото полувреме си осигуряват повече от солиден аванс – 3:0 след попадения на Иван Колев, Димитър Миланов – Пижо и Панайот Панайотов – Гацо.

50-те хиляди по трибуните са в екстаз и настояват за още по-изразителна победа. Тя става факт, след като ЦСКА се представя впечатляващо и през втората част.

В герой на мача се превръща вездесъщият Иван Колев, който увенчава силната си игра със стилен хеттрик. По още едно попадение добавят Миланов и Панайотов, а в самия край на мача се разписва и Георги Димитров – Червения.

Възпитаниците на Крум Милев заформят същински тайфун пред вратата, пазена от Флорея Бирташу между 56-ата и 66-ата минута.

В рамките на 600 секунди Армейците поразяват целта четири пъти, а с това съвсем отчайват динамовци.

65 години от удивителния дебют на ЦСКА на европейската сцена 2

Силите на гостите от Букурещ стигат само за почетния гол на Джордже Бъкуц от дузпа, отсъдена от югославския арбирът Васа Стефанович малко след средата на второто полувреме.

На реванша в Букурещ, състоял се повече от два месеца по-късно – на 30 декември, съставът на Крум Милев играе доста по-лежерно и отстъпва с 2:3.

Попаденията за Армйците са дело на Гаврил Стоянов – Гацо и Иван Колев. Крайната победа с внушителния общ резултат 10:4 отваря вратите към 1/4-финалите, в които съперник е страховитият по онова време тим на Цървена звезда (Белград).

Съставът на ЦСКА: Георги Найденов; Кирил Ракаров, Манол Манолов, Никола Ковачев, Гаврил Стоянов, Стефан Божков (капитан), Димитър Миланов, Георги Димитров, Панайот Панайотов, Иван Колев, Крум Янев