Храбра България не се даде на еврошампиона Италия
Федерико Киеза даде аванс на Скуадра Адзура в 16-ата минута, Илиев изравни шест минути преди почивката

Мобилизираният тим на България спечели втората си точка в квалификационна Група С, зона Европа. След равенството в Северна Ирландия селекцията на Ясен Петров си тръгна непобеден и на стадион “Артемио Франки” във Флоренция, а съперник бе не друг, а европейският шампион Италия.

Храбра България не се даде на еврошампиона Италия 1

Равенството 1:1 бе и първият случай в историята на българския футбол, в който не допускаме загуба на италианска земя в официална среща.

Италия продължава да е начело с 10 точки от 4 мача, следван от Швейцария с 6 от 2 срещи. България е четвърта с 2 точки от четири двубоя.

Скуадра адзура поведе в резултата след четвърт час игра, когато след умела комбинация, включваща двойно подаване с Лоренцо Инсиние, Федерико Киеза простреля вратата, пазена от Георги Георгиев.

Това бе четвъртия гол на Киеза – бивш играч на Фиорентина, за националния тим.

Нашият тим възстанови паритета шест минути преди антракта след чудесна акция. Кирил Десподов нахлу по левия фланг и с външен фалц центрира към Илиев, който с деликатно докосване промуши топката под Донарума – 1:1.

Две минути преди попадението на домакините България осъществи и друга добра атака – Десподов напредна с топка в крака, шутира остро, но прати топката покрай вратата на Донарума.

Италия също имаше своите шансове, но така и не успя да матира стабилния Георгиев.

На почивката Ясен Петров предприе рокада – на мястото на Георги Йомов в игра се появи Спас Делев.

Храбра България не се даде на еврошампиона Италия 2

Домакините пък продължиха да бъдат по-настъпателни. Валентин Антов и Георгиев не се разбраха в една ситуацуя, но за щастие Петко Христов успя да изчисти малко преди голлинията.

Отново бранителят на Специя парира и друга акция на Скуадрата, а малко по-късно Георгиев предотврати нов гол, отразявайки удар на останалия сам срещу него Киеза.

Междувременно на терена се появи Ивайло Чочев, който замени Доминик Янков, а новото попълнение на ЦСКА София Калоян Кръстев влезе на мястото на голмайстора Илиев.

Кръстев стана 10-ия дебютант в националния отбор, откакто Ясен Петров стана селекционер.

Четвърт час преди края в игра влязоха също Кристиян Малинов и Радослав Кирилов.

В последните минути съставът на Роберто Манчини направи нови опити да стигне до победата, но хората на Ясен Петров изиграха отлично картите си, за да запишат изключително престижния резултат.

Италия: 21. Джанлуиджи Донарума, 5. Алесандро Флоренци (64 – 2. Рафаел Толой), 19. Леонардо Бонучи -к, 5. Франческо Ачерби, 13. Емерсон Палмиери, 18. Николо Барела ((64-  16. Браян Кристанте), 8. Жоржиньо, 6. Марко Верати, 14. Федерико Киеза, 17. Чиро Имобиле, 10. Лоренцо Инсиние

Резерви: 1. Салваторе Сиригу, 12. Пиерлуиджи Голини, 2. Рафаел Толой, 3. Джорджо Киелини, 4. Кристиано Бираги, 7. Лоренцо Пелегрини, 9. Джакомо Распадори, 11. Доменико Берарди, 16. Браян Кристанте, 20. Федерико Бернардески, 22. Гаетано Кастровили, 23. Алесандро Бастони

Треньор: Роберто Манчини

България:  23. Георги Георгиев, 3. Андреа Христов, 5. Петко Христов, 4. Валентин Антов, 14. Антон Недялков, 8. Петър Витанов  (75-16. Кристиян Малинов), 7. Георги Костадинов -к , 12. Доминик Янков (57 – 18. Ивайло Чочев), 11. Кирил Десподов (75- 6. Радослав Кирилов), 17. Георги Йомов (46- 9. Спас Делев), 19. Атанас Илиев (70- 10.Калоян Кръстев)

Резерви: 1. Даниел Наумов, 13. Николай Михайлов, 2. Иван Турицов, 6. Радослав Кирилов, 9. Спас Делев, 10. Калоян Кръстев, 15. Васил Божиков, 16. Кристиян Малинов, 18. Ивайло Чочев, 20. Димитър Илиев, 21. Димитър Велковски, 22. Илиан Илиев-младши

Треньор: Ясен Петров

Съдия: Сердар Гьозюбюк (НИД)