Лудогорец тръгна по шампионски – с победа в Пловдив
Точни за Орлите бяха Елвис Ману, резервата Кирил Десподов и Бърнард Текпетей, Димитър Илиев реализира гол-бижу за Локомотив

Добре организиран Лудогорец се наслади на мечтан старт на новото първенство, надигравайки с 2:1 като гост вицешампиона Локомотив (Пловдив) в динамична среща в Града под тепетата.

Орлите излязоха напред малко преди почивката след гол на Елвис Ману, капитанът на домакините Димитър Илиев изравни със спиращо дъха попадение в средата на втората част, но резервата на шампионите Кирил Десподов осигури ценните три точки четвърт час преди края.

Лудогорец тръгна по шампионски - с победа в Пловдив 1

Гостите започнаха настървено и след само четири минути игра Мавис Чибота се озова очи в очи с вратаря на Локомотив Илко Пиргов, но стражът не се смути и съумя да неутрализира опасността.

Не след дълго пък шут на Алекс Сантана разтърси напречната греда над Пиргов, който пък в средата на първото полувреме парира нов опасен удар на Чибота.

Пловдивчани все пак успяваха да озаптят съперниците си и изглеждаше, че ще се оттеглят на почивка при нулево равенство, но в 44-ата минута Лудогорец намери пролука и порази целта.

Българският национал Сисиньо изведе Бърнард Текпетей по десния фланг, той центрира по земя за Ману, който не се нуждаеше от покана, за да се разпише от няколко метра – 0:1.

Ситуацията бе разгледана от ВАР заради съмнения за засада на Текпетей, но проверката потвърди редовността на попадението.

Лудогорец тръгна по шампионски - с победа в Пловдив 2

Домакините възстановиха паритета с брилянтен гол на любимеца на пловдивските фенове Илиев, който не остави шансове на нидерландския страж на Орлите Серджио Падт с ювелирен изстрел с десния крак от 20 метра – 1:1.

Това бе първия гол във вратата на Лудогорец през този сезон. Разградчани съумяха да опазят вратата си суха и в четирите си официални срещи до този момент.

Статистиците пък не пропуснаха да отбележат, че капитанът на Локо се нуждае от само едно попадение, за да пробие в Топ 100 на вечната голмайсторкса ранглиста на българския елитен ешелон.

Голът провокира бурна радост за привържениците на Черно-белите и техния собственик Христо Крушарски, но радостта им трая само няколко минути.

Лудогорец тръгна по шампионски - с победа в Пловдив 3

В 76-ата минута появилият се в игра през второто полувреме Кирил Десподов бе изведен от излезлия с капитанската лента Вандерсон и с техничен удар възстанови преднината на гостите – 1:2.

Toва бе втори гол за сезона за бившото крило на ЦСКА София и Каляри, който беше точен и срещу беларуския Шахтьор (Солигорск) в двубоя от първия квалификационен кръг на Шампионската лига.

Няколко минути по-късно Артур Крачун се извиси над всички в наказателното поле на Лудогорец след центриране от свободен удар, но ударът му с глава срещна страничния стълб на вратата, пазена от Падт.

Лудогорец тръгна по шампионски - с победа в Пловдив 4

В началото на седем-минутното продължение пловдивчани организираха опасна атака, но в крайна сметка Георги Терзиев изчисти от голлинията, но стотина секунди по-късно Лудогорец унищожи интригата с гол на Текпетей, при който добре се изяви кипърецът Пиерос Сотириу – 1:3.

ЛОКОМОТИВ (ПД) – ЛУДОГОРЕЦ 1:3 (0:1)

ГОЛМАЙСТОР: 0:1 Елвис Ману (44), 1:1 Димитър Илиев (67), 1:2 Кирил Десподов (76), 1:3 Бърнард Текпетей (90+4)

Локомотив: 1. Илко Пиргов, 2. Олексий Биков (20. Милош Петрович – 46′), 25. Артур Крачун, 4. Кристиан Гомис, 34. Петър Витанов, 39. Парвиз Умарбаев (6. Емил Янчев – 46′), 11. Конър Руан, 9. Бирсент Карагарен, 16. Лукас Салинас, 14. Димитър Илиев (капитан), 10. Георги Минчев

Резерви: 71. Лукас Редер, 5. Мартин Паскалев, 19. Александър Иванов, 28.Айвън Ангелов, 44. Николай Николаев

Старши треньор: Александър Тунчев

Лудогорец: 1. Серджио Падт, 4. Сисиньо, 5. Георги Терзиев, 6. Шакил Пинас (22. Джордан Икоко – 60′), 2. Джордан Икоко, 7. Алекс Сантана, 10. Елвис Ману, 13. Мавис Чибота, 25. Стефан Баджи, 32. Жосуе Са, 37. Бърнард Текпетей, 88. Вандерсон (капитан)

Резерви: 23. Пламен Илиев, 11. Кирил Десподов, 19. Пиерос Сотириу, 30. Игор Пластун, 64. Доминик Янков, 95. Каули Оливейра

Старши треньор: Валдас Дамбраускас

Съдия: Никола Попов