Страхотен обрат на “лъвовете” ни срещу Чехия и успех с 3:2
Чехите водеха с 23:19 в четвъртия гейм и виждаха победата, но нашите момчета показаха невероятен дух за успеха

Мъжкият ни национален отбор по волейбол постигна невероятна победа над Чехия с 3:2 (10:25, 25:23, 25:18, 24:26, 11:15) във втория си мач на Евроволей 2021, след като беше на две точки от загубата още в четвъртия гейм.

Нашите момчета показаха страхотен дух и обърнаха мача в своя полза, печелейки и тайбрека убедително.

Родните национали доминираха през първия гейм, който спечелиха безапелационно с 25:10. „Лъвовете“ се възползваха от грешки на чехите и поведоха с 2:0 в началото на мача, след което единичен блок на Алекс Грозданов направи разлика от три точки. Чехия записа една точка, но последва серия от четири поредни точки за „трикольорите“ и 7:1. Преднината на българите продължи да расте, а при 20-ата наша точка чехите имаха едва 8 в актива си.

Втората част на двубоя бе коренно различна. Чехия поведе с точка, като държеше аванса си до 8:7, след което поведе с 9:7, а преднината за възпитаниците на Иржи Новак се увеличи при 11:8. Мартин Атанасов отбеляза точка за 10:11, последва нова гонитба в точките и 21:21. За съжаление чехите поведоха с 24:22, след което взеха гейма с 25:23.

Проблемите за селекцията на Силвано Пранди продължиха и в третия гейм, в който Чехия поведе с пет точки при 10:5. Българите доближиха на две точки домакините при 10:12, след което обаче чехите вдигнаха оборотите и взеха третия гейм с 25:17.

Четвъртата част бе изключително оспорвана и „лъвовете“ успяха да измъкнат гейма под носа на Чехия в последния момент. България поведе с 1:0, но домакините обърнаха нещата в своя полза с 2:1, след което играта се водеше точка за точка, за да дойде моментът, в който чехите дръпнаха със 7:4. При 11:8 атака на Цветан Соколо бе спряна от Ян Галабов и преднината за Чехия скочи на четири точки. Соколов намали на 14:16, а след това тройна блокада на българите направи резултата 16:17.

Последваха три поредни точки за домакините и при 20:16 ситуацията не изглеждаше розова за „лъвовете“. Авансът на Чехия остана същият и при 23:19, като домакините бяха само на две точки от спечелване на мача. Момчетата на Силвано Пранди обаче показаха своя дух и стигнаха до изравняване – 23:23. Чехия поведе с 24:23, но три поредни точки за България прати частта в актива на „трикольорите“.

Стигна се до тайбрек, в който Николай Колев атакува успешно за 3:3. След това троен български блок даде преднина на националите от 10:6. Иржи Новак взе прекъсване за Чехия. Домакините намалиха до 8:10, но последва успешна атака на Тодор Скримов от зона 4 за 11:9, а след това отново той покачи до 12:9. Единична блокада на Николай Колев изведе България до мачбол при 14:10. Лукаш Васина би сервис в мрежата и България спечели тайбрека с 15:11 и мача с 3:2 гейма.