Нидерландия изпрати с класика Северна Македония от Евро 2020
„Лалетата“ завършват на първото място в своята група с 9 точки, македонците напускат надпреварата след 3 загуби

Нидерландия записа убедителна победа с 3:0 над Северна Македония в последен мач на двата тима от груповата фаза на европейското първенство. „Лалетата“ финишират на първото място в своята Група „С“ с пълен актив от 9 точки, докато македонците напускат надпреварата след три поредни загуби. Съседите ни показаха добра игра през първото полувреме на „Йохан Кройф Арена“, но късметът не бе на тяхна страна, а постепенно „лалетата“ взеха инициативата и не допуснаха изненада. Срещата в Амстердам бе ръководена от румънеца Ищван Ковач, с асистенти Василе Маринеску и Михай Артене, а четвърти рефер бе българинът Георги Кабаков.

През първата половина на полувремето Северна Македония имаше по-добрите възможности, като съседите ни дори отбелязаха гол, който обаче бе отменен. В 9-ата минута Пандев направи технично извеждащо подаване за Трайковски, който прати покрай Стекеленбург. След проверка с ВАР голът не бе зачетен заради много тънка засада.

В 21-ата Пандев отново бе близо до асистенция, когато комбинира с Трайковски, който с топовен изстрел намери левия ъгъл на вратата, но кълбото срещна страничния стълб.

Три по-късно „лалетата“ поведоха. Дейли Блинд отне от Горан Пандев и нидерландците започнаха бърза контраатака, а след двойно между Мален и Депай, последният разпечата вратата на Северна Македония с точен изстрел. Символичните домакини имаха претенции за нарушение на Блинд срещу Пандев при старта на атаката, но такова не бе отсъдено, след като ситуацията бе разгледана на видеоповторение.

Дензъл Дъмфрис трябваше да удвои в 29-ата, когато остана сам срещу вратаря Димитриевски, но ударът му бе париран.

При изпълнение на корнер в началото на втората част „лалетата“ бяха много близо до втория гол. В 50-ата минута Де Лихт засече с глава центриране от ъгловото флагче, но Иван Тричковски изчисти от самата голлиния.

Минута след това Депай от аутлинията подаде за Вайналдум, който от близка дистанция нямаше как да сгреши – 2:0.

Мален направи извеждащ пас за Депай в 58-ата минута, но вратарят Димитриевски успя да спаси. Стражът на Северна Македония обаче нямаша какво да стори при добавката на Жоржиньо Вайналдум, който оформи класиката.

Вегхорст влезе в игра в 66-ата минута, а секунди след това при негов удар топката отскочи от напречната греда.

Легендата на Северна Македония Горан Пандев, който играеше последния си мач с националната фланелка, бе аплодиран бурно в 69-ата минута, когато бе заменен и на негово място в игра влезе Тихомир Костадинов.

Втори гол на македонците в 72-ата минута бе отменен отново заради засада, като този път незачетеното попадение бе на Чурлинов.

Северна Македония имаше още няколко опита да отбележи почетен гол, които завършиха с неуспех и Нидерландия затвори мача при резултат 3:0 в своя полза.

Северна Македония: Димитриевски – Адеми, Муслиу, Тричковски, Алиоски, Трайковски, Пандев /к/, С. Ристовски, Д. Велковски, Барди, Елмас

Нидерландия: Стекеленбург – Де Лихт, Де Фрай, Вайналдум, Депай, Ван Аанхолт, Гравенберх, Блинд, Мален, Френки Де Йонг, Дензъл Дъмфрис