
ЗАЛОЖИ 20ЛВ. И ВЗЕМИ 50ЛВ. В БЕЗПЛАТНИ ЗАЛОЗИ
ВХОД >Футболът в Италия е почти наравно с религията, храната и доброто вино. Клубовете имат огромно влияние и феновете им винаги изпълват до краен предел арените, на които любимците им се борят за точки.
Е то и кои са десетте най-големи стадиона в Италия:
- Сан Сиро (Милано) – 80 018 места
- Олимпико (Рим) – 70 634 места
- Сан Никола (Бари) – 58 270 места
- Диего Армандо Марадона (Неапол) – 54 726 места
- Артемио Франки (Флоренция) – 43 147 места
- Ювентус Стейдиъм (Торино) – 41 570 места
- Марк’Антонио Бентегоди (Верона) – 39 371 места
- Сан Филипо (Месина) – 38 722 места
- Ренато Дал’Ара (Болоня) – 38 279 места
- Рензо Барбера (Палермо) – 36 349 места
1.Сан Сиро (Стадио Джузепе Меаца) – Милано
Открит през 1926 г., Сан Сиро е най-големият стадион в Италия с капацитет над 80 000. Той се споделя от Милан и Интер и е домакин на мачове от Световно първенство и Шампионската лига. Първоначално наречен “Нуово Стадио Калчистико Сан Сиро”, по-късно е преименуван на Джузепе Меаца, легендарен играч и на двата клуба. Известен със своите емблематични спираловидни кули и атмосфера на електрическото Дерби дела Мадонина, той е най-големият футболен стадион на Апенините, а от няколко години вървят сериозни планове той да бъде заменен от нов стадион, на който Милан и Интер да приемат мачовете си.
2. Стадио Олимпико – Рим
Открит през 1953 г. и обновен за Олимпийските игри през 1960 г., Стадио Олимпико е дом както на Лацио, така и на Рома. Разположен в рамките на спортния комплекс “Форо Италико”, той е бил домакин на Световно първенство (1990 г.), финали на Шампионска лига и Европейско първенство по лека атлетика. С капацитет от 70 000, той се използва и от националните отбори на Италия по футбол и ръгби. Известен със своята драматична атмосфера на “Дерби дела Капитале”, той съчетава историческа тежест с продължаващ спортен престиж.
3. Стадио Сан Никола – Бари
Проектиран от архитекта Ренцо Пиано и открит през 1990 г. за Световното първенство, Сан Никола е наречен „Космическият кораб“ заради уникалния си дизайн, подобен на венчелистчета. Има капацитет от над 58 000, което го прави един от най-големите стадиони в Южна Италия. Той беше домакин на множество мачове от Световното първенство, включително 1/8-финала между Чехословакия и Коста Рика, както и мача за трето място между Италия и Англия. Въпреки че клубният отбор на Бари сега играе в по-долни дивизии, стадионът остава забележителен архитектурен символ в италианския футбол.
4. Стадио Диего Армандо Марадона – Неапол
По-рано известен като Стадио Сан Паоло, той беше преименуван през 2020 г. след смъртта на легендата на Наполи Диего Марадона. Открит през 1959 г., стадионът е реновиран за Световното първенство през 1990 г. и разполага с около 54 000 места. Това беше сцената на славните години на Марадона с Наполи, включително две титли в Серия А. Духовен дом за феновете, стадионът е известен със своята страстна атмосфера и гледка към Везувий на заден план.
5. Стадио Артемио Франки – Флоренция
Построен през 1931 г. и проектиран от Пиер Луиджи Нерви, той е един от ранните италиански примери за модернистична стадионна архитектура. Домът на Фиорентина има капацитет от около 43 000 места. Той беше домакин на мачове по време на Световното първенство през 1934 г. и Олимпийските игри през 1960 г. Неговите уникални извити трибуни и отличителна кула го превръщат в историческа футболна забележителност. Предложено е преустройство, за да се модернизира остарялата структура, като същевременно се запази нейната архитектурна стойност.
6. Ювентус Стейдиъм (Алианц Стейдиъм) – Торино
Открит през 2011 г., това беше първият модерен стадион, собственост на клуб в Италия и най-новият към този момент. С капацитет от около 41 000, той замени стария “Деле Алпи”. Ювентус Стейдиъм е известен със своята затворена атмосфера и усъвършенстван дизайн, поставяйки нов стандарт в развитието на италианските стадиони. Той е бил домакин на мачове от Шампионската лига, международни срещи и дори промоционални събития на NFL. Това е център на марката на Ювентус и изживяването на феновете по време на домакинствата им.
7. Стадио Марк’Антонио Бентегоди – Верона
Открит през 1963 г. и реновиран за Световното първенство през 1990 г., този стадион се споделя от Верона и Киево. С капацитет от около 39 000 места, той е бил домакин на мачове от европейските състезания и е известен със своите стръмни трибуни. Наречен на местен спортен промоутър, той е в центъра на спортната култура на Верона и често вижда ожесточена атмосфера по време на дербита и мачове от Серия А.
8. Стадио Сан Филипо – Месина
Официално наречен “Стадио комунале Франко Сколио”, той е открит през 2004 г. и основно е домакин на мачове на Месина. С капацитет от около 38 000, той е построен, за да замени по-стария “Стадио Челесте”. Въпреки че Месина се намира в по-ниските нива на италианския футбол, стадионът е сред най-големите в Южна Италия. Намира се на остров Сицилия и е кръстен на Франко Сколио, обичан треньор на клуба.
9. Стадион Ренато Дал’Ара – Болоня
Открит през 1927 г., това е един от най-старите стадиони в Италия, първоначално наречен “Стадио Литориале”. Той беше домакин на мачове по време на Световното първенство през 1934 г. и изданието през 1990 г. Домът на Болоня е с около 38 000 места. Наречен на бивш президент на клуба, той включва емблематичната Торе ди Маратона (Маратонската кула). Въпреки все по-застаряващата си инфраструктура, той е ценен от феновете заради своята история и атмосфера, като в ход са планове за модернизация, които имат за цел да запазят историческата му идентичност.
10. Стадио Ренцо Барбера – Палермо
Открит през 1932 г. и известен преди като “Ла Фаворита”, стадионът е преименуван в чест на покойния президент на Палермо Ренцо Барбера. С капацитет от около 36 000 места, той беше домакин на мачове по време на Световното първенство през 1990 г. Разположен близо до планината Пелегрино, той се смята за един от най-живописните стадиони в Италия. Розовите и черни цветове на Палермо изпълват стадиона с характер. Въпреки възходите и паденията на Палермо, той остава сицилианска футболна икона.