Астън Вила постигна гръмка победа с 2:1 над Арсенал в дербито от 15-ия кръг на Висшата лига и ясно показа, че е сериозен претендент за титлата в Англия. „Артилеристите“ остават лидери с 33 точки, но бирмингамци вече дишат във врата им, изкачвайки се на второ място в класирането с 30 пункта.
Двубоят на “Вила Парк” започна с високо темпо. Оли Уоткинс рано създаде първата голяма опасност, но Давид Рая спаси удара му. Арсенал имаше идеален шанс в 14-ата минута, когато Букайо Сака стреля към опразнената врата, но прати топката в аут. Малко по-късно гол на Еберечи Езе бе отменен заради засада.
В 36-ата минута домакините поведоха. След центриране отляво и отклонена топка, Мати Кеш стреля от воле между краката на Рая за 1:0. Арсенал можеше бързо да изравни, но Мартинес отрази удар на Бен Уайт.
Натискът на лондончани в началото на второто полувреме даде резултат. В 52-рата минута Сака стреля, Мартинес спаси, но Леандро Тросар се възползва от добавката за 1:1. И двата отбора продължиха да създават положения – Давид Рая спря силен удар на Уоткинс, а Мартинес отново блесна срещу Мартин Йодегор.
Решителният момент дойде дълбоко в добавеното време. След хаос в наказателното поле на Арсенал Бубакар Камара намери Емилиано Буендия, който с мощен удар в горния ляв ъгъл оформи крайното 2:1.
С победата Астън Вила не само съкрати разликата на върха, но и показа, че може да се бори рамо до рамо със сочените за фаворити в битката за титлата.
Забележителен е фактът, че Астън Вила нямаше победа в първите 5 кръга на сезона и заемаше 18-о място. След това тимът на Унай Емери азписа девет победи и само една загуба, включително гръмки успехи над Манчестър Сити, Арсенал, Брайтън и Тотнъм.
Арсенал и Ливърпул ще пробват да върнат Майкъл Олизе във Висшата лига
Арсенал, Ман Юнайтед и ПСЖ ще спорят за нападател на Борусия Дортмунд 