В Ла Лига футболът не е просто игра — той е ритуал, сцена и начин на живот. А всяко велико представление има нужда от внушителна сцена. В Испания тези сцени са стадионите – архитектурни гиганти, заредени с история, емоции и безброй паметни моменти. От пулсиращите трибуни на „Сантяго Бернабеу“ и “Камо Ноу” до горещата атмосфера на „Местая“, всеки от тези стадиони разказва своя собствена футболна приказка.
В тази статия ви представяме осемте най-големи стадиона в испанския елит – не просто по капацитет, но и по дух. Ще надникнем зад бетонните фасади и ще си припомним защо тези арени са неразделна част от идентичността на клубовете, които наричат дома си. Ето и кои са най-големите стадиони в Испания:
- Камп Ноу (Барселона) – 105 000 места
- Сантяго Бернабеу (Мадрид) – 81 000 места
- Метрополитано (Мадрид) – 70 000 места
- Ла Кортуя (Севиля) – 60 000 места
- Бенито Вилямарин (Севиля) – 60 000 места
- Олимпийски стадион „Луис Компани“ (Барселона) – 55 000 места
- Сан Мамес (Билбао) – 53 000 места
- Местая (Валенсия) – 49 000 места
1. Камп Ноу
Камп Ноу, разположен в Барселона, е историческият дом на местния колос. Открит през 1957 г., той се превръща в най-големия стадион в Европа с капацитет от близо 100 000 души. Известен със своя мащаб и страстна атмосфера, Камп Ноу е домакин на безброй Ел Класико, европейски финали и международни мачове, включително Световното първенство през 1982 г. Стадионът е и в центъра на каталунската идентичност и мотото на Барселона „Més que un club“ („Повече от клуб“). Към 2023 г. Камп Ноу претърпява основен ремонт по проекта „Espai Barça“, като временно премества отбора на Олимпийския стадион „Луис Компани“. След завършването на ремонта, Камп Ноу ще разполага с нова модерна визия, изцяло покрит както от козирки, така и от подвижен покрив, a капацитетът му ще бъде увеличен с 5000 седалки до 105 000 седящи места. Сделката за придобиването на името пък е една от най-големите подписвани някога, като музикалната стрийминг платформа Spotify ще плати на каталунците 280 милиона евро.
2. Сантяго Бернабеу
Разположен в Мадрид, стадион „Сантяго Бернабеу“ е емблематичният дом на Реал Мадрид. Открит през 1947 г. и кръстен на легендарния президент на клуба, той има капацитет от приблизително 81 000 души. „Бернабеу“ е бил свидетел на безброй исторически моменти, от триумфи за Купата на европейските първенства до мачове от Световната купа и Шампионската лига. Преди няколко години стадионът претърпява мащабен ремонт, за да се модернизират съоръженията, да се добави подвижен покрив и да се превърне в място за забавления от световна класа. „Бернабеу“ се смята за един от най-престижните стадиони в световния футбол.
3. Метрополитано
Стадион „Метрополитано“, официално Cívitas Metropolitano, е дом на Атлетико Мадрид. Открит през 2017 г., той замени историческия стадион на клуба „Висенте Калдерон“. С капацитет от около 70 000 души, той е един от най-модерните футболни стадиони в Испания, проектиран с авангардна архитектура и първокласни удобства за феновете. Стадионът е домакин на финала на Шампионската лига през 2019 г. и редовно провежда мачове на националните отбори, а червено-бялата цветова гама на седалките и стръмните трибуни осигуряват силна, интензивна атмосфера по време на всеки мач на “дюшекчиите”. Построяването на „Метрополитано“ отрази еволюцията на Атлетико в европейска сила под ръководството на Диего Симеоне и големите им амбиции да стоят сред най-добрите в Европа за дълги години напред.
4. Ла Картуя
Стадион „Ла Картуя“ се намира в Севиля и е построен за кандидатурата на Испания за домакинство на Олимпийските игри през 2004 г. Открит през 1999 г., той побира около 60 000 зрители и се използва като неутрално място за големи испански футболни мачове, включително финалите за Купата на краля и мачовете за Суперкупата на Испания. Той е домакин и на няколко мача от Евро 2020. Въпреки че не е домакински стадион на клуб, той е служил като временен стадион както за „Севиля“, така и за Реал Бетис. „Ла Картуя“ е многофункционално място, домакин на лека атлетика, концерти и различни международни спортни събития, а последният мач, който се изигра на него беше финалът за Купата на Краля през сезон 2024/25 между Барселона и Реал Мадрид, спечелен от каталунците с 3:2 след продължения.
5. Бенито Вилямарин
Стадион „Бенито Вилямарин“ се намира в Севиля и е дом на Реал Бетис. Първоначално открит през 1929 г. и значително разширен през годините, сега той побира над 60 000 фенове, което го прави един от най-големите клубни стадиони в Испания. Известен със своята страстна и лоялна фен база, стадионът е крепост за Бетис, особено на известната Южна трибуна (Гол Сур). Той е бил домакин на мачове на испанския национален отбор и множество мачове за вътрешни купи. Кръстен на бивш президент на клуба, той въплъщава духа на клуба и андалусийската футболна култура.
6. Олимпийски стадион „Луис Компани“
Разположен на хълма Монтжуик в Барселона, “Estadi Olímpic Lluís Companys” е построен през 1927 г. и модернизиран за Олимпийските игри през 1992 г. Той побира около 55 000 зрители и е домакин на различни спортни и културни събития през десетилетията. От 1997 до 2009 г. той е бил дом на Еспаньол, а през сезон 2023-24 Барселона временно се премества тук, докато „Камп Ноу“ е ремонтиран. Кръстен на Луис Компани, бивш президент на Каталуния, стадионът е част от богатата архитектурна и политическа история на Барселона, съчетавайки спорт с наследство.
7. Сан Мамес
Сан Мамес, разположен в Билбао, е дом на Атлетик Билбао. Открит през 2013 г. до оригиналния Сан Мамес от 1913 г., той запазва името и духа на своя предшественик, често наричан „Катедралата“ на испанския футбол. С капацитет над 53 000 души, стадионът е известен със стръмните си трибуни и интензивната баска атмосфера. Уникалната философия на Атлетик Клуб – да извежда на терена играчи от Страната на баските – допринася за легендарния статут на мястото. Новият стадион е бил домакин на мачове по време на квалификациите за Евро 2020 и различни събития на УЕФА, символизирайки както съвременни иновации, така и дълбока традиция. Много футболисти, играли в Ла Лига, определят Сан Мамес като едно от най-електризиращите места за провеждане на мач.
8. Местая
Стадион „Местая“, разположен във Валенсия, е дом на Валенсия от 1923 г., което го прави един от най-старите футболни стадиони в Испания. Това е един от стадионите с най-стръмни трибуни не само в Испания, но и в Европа, като те побират около 49 000 фенове. Стадионът е бил свидетел на значими исторически събития, включително мачове на испанския национален отбор и мачове по време на Световното първенство през 1982 г. и Олимпийските игри през 1992 г. Въпреки че плановете за нов стадион (Ноу Местала) отдавна са в процес на разработка, Местая остава жизненоважна част от футболната култура и история на Валенсия. Неговата впечатляваща фасада и атмосфера го правят любимец на феновете в цяла Испания.