Франция е култура, ренесанс и любов – и то във всичките форми. Футболът не остава по-назад, като французите винаги са живяли в тандем с любимата на цял свят игра. За френските фенове любимите им клубове са семейство, а стадионите им – втори дом. Франция е горда с едни от най-красивите стадиони в Европа, а модернизирането им покрай Мондиал 1998 и Евро 2016 ги направи невероятни места за забавление. Ето и кои са най-големите стадиони във Франция:
- Стад дьо Франс (Париж) – 81 338 места
- Стад Велодром (Марсилия) – 67 394 места
- Парк Олимпик Лион (Лион) – 59 186 места
- Стад Пиер Мороа (Лил) – 50 157 места
- Парк де Пренс (Париж) – 47 929 места
- Матмут Атлантик (Бордо) – 42 115 места
- Стад Жофри-Гишар (Сент-Етиен) – 41 965
- Стад Боле-Делели (Ланс) – 38 223 места
1. Стад дьо Франс
Стад дьо Франс е разположен северно от Париж в Сен Дени и е националният стадион на Франция. Открит през 1998 г. за Световното първенство по футбол, където Франция победи Бразилия с 3:0 на финала, той остава един от малкото стадиони в света, които са били домакини както на финал на Световното първенство по футбол, така и на финал на Световното първенство по ръгби. Проектиран от архитектите Мишел Макари, Аймерик Зублена, Мишел Режембал и Клод Константини, стадионът се отличава с поразителна елипсовидна форма с плаващ покрив, който му придава футуристичен вид. С капацитет от над 81 000 души, това е най-големият стадион във Франция и може да бъде адаптиран за футбол, ръгби, лека атлетика и концерти. Стадионът е известен и с уникалните си подземни транспортни връзки, позволяващи на феновете да пристигат ефикасно.
2. Стад Велодром
Разположен в оживения пристанищен град Марсилия, Стад Велодром е един от най-емблематичните стадиони на Франция, известен със своята електризираща атмосфера и страстни фенове на Олимпик Марсилия. Първоначално открит през 1937 г., стадионът е претърпял няколко ремонта, най-вече за Световното първенство по футбол през 1998 г. и основен ремонт, завършен през 2014 г. в подготовка за Евро 2016. Модерната версия се отличава с подвижен покрив, който не само усилва акустиката, но и осигурява подслон от силните ветрове покрай брега. С настоящ капацитет от около 67 000 души, това е вторият по големина стадион във Франция и редовно е домакин на футболни и ръгби мачове от най-високо ниво, както и на концерти. Стадионът е дълбоко преплетен с идентичността на Марсилия, град, известен със своята неуморна гордост и средиземноморска душа. Мачовете на Велодрома са повече от спортни събития – те са културно преживяване, със скандирания като „Aux Armes!“, отекващи по трибуните.
3. Парк Олимпик Лион
Парк Олимпик Лион, известен още като стадион Групама (по спонсорски причини), е модерно съоражение, разположено в Десин-Шарпийо, предградие на Лион. Открит през 2016 г., този стадион с малко над 59 000 места е дом на Олимпик Лион – един от най-успешните футболни клубове във Франция. Построен на цена от около 480 милиона евро, стадионът е многофункционално съоръжение, предназначено за домакинство на футболни, ръгби, концерти и дори електронни спортни събития. Елегантният му дизайн набляга на устойчивостта и изживяването за феновете, като предлага съоръжения от световна класа, първокласни места за сядане и интегриран тренировъчен център и музей на Олимпик Лион. Стадионът е основна част от по-широката амбиция на клуба да се превърне в европейска футболна сила, като заобикалящият го комплекс OL Vallée включва хотели, търговски обекти и съоръжения за отдих.
4. Стадион „Пиер Мороа“
Разположен в предградието на Лил Вилньов д’Аск, „Стадион Пиер Мороа“ е един от най-иновативните стадиони във Франция. Открит през 2012 г., този стадион с 50 000 места е домакински терен на Лил и е кръстен на бившия френски министър-председател и кмет на Лил Пиер Мороа. Най-забележителната му характеристика е напълно прибиращият се покрив и възможността да се трансформира от футболен стадион в закрита арена за часове – инженерно постижение, уникално в Европа. Тази конфигурация на „стадионна арена“ позволява провеждането на широк спектър от събития, от ръгби и футбол до концерти, тенис и дори баскетбол. Стадионът е бил домакин на мачове по време на Евро 2016, както и мястото на триумфа на Франция за Купа Дейвис през 2017 г. и запомнящия се финал на Евробаскет през 2015 г. С авангардно осветление, озвучителни системи и функции за достъпност, Стад Пиер-Морой не е просто спортен – той е многофункционален културен център.
5. Парк де Пренс
Сгушен в района Булон-Биланкур в югозападната част на Париж, Парк де Пренс е легендарен стадион, пропит с история и сега синоним на Пари Сен Жермен. Открит в сегашния си вид през 1972 г., стадионът първоначално е бил велодром и е домакин на футболни мачове от началото на 20-ти век. С капацитет от около 48 000 души, той е по-малък от някои от по-новите стадиони във Франция, но компенсира с несравнима атмосфера, особено по време на важните мачове на ПСЖ. Архитектурният дизайн на Роджър Тайлибер, с емблематичния си екстериор със „зъби“ от бетон, е революционен по онова време и остава разпознаваем силует в парижкия спорт. Стадионът е видял безброй легендарни играчи да красят терена му – от Джордж Уеа и Роналдиньо до съвременни икони като Златан Ибрахимович, Неймар, Лионел Меси и Килиан Мбапе. Макар често да е засенчен от по-големите места за международни турнири, „Парк де Пренс“ е домакин на мачове както от Евро 1984, така и от Световното първенство по футбол през 1998 г.
6. Матмут Атлантик
Матмут Атлантик, официално известен като “Стад дьо Бордо”, е впечатляващ стадион, разположен в квартал Лак в Бордо. Стадионът е открит през 2015 г. преди Евро 2016 и има капацитет от 42 000 души. Дизайнът му е минималистичен, но елегантен, с правоъгълна форма, поддържана от гора от бели стройни колони, които му придават усещане за лекота и симетрия. Дом на местния Бордо, стадионът е домакин и на мачове по ръгби и концерти и е известен с превъзходната си гледка и акустика. По време на Евро 2016 той беше домакин на пет мача, включително четвъртфинала между Германия и Италия. Въпреки сравнително кратката си история, Матмут Атлантик вече е бил домакин на големи спортни събития, включително финали по ръгби от Топ 14 и мачове на френския национален отбор. Забележително е, че стадионът е екологично съобразен, разполагайки със слънчеви панели и системи за повторно използване на дъждовна вода.
7. Стадион Жофри-Гишар
Наричан „Le Chaudron“ (Котелът), Стадион „Жофри-Гишар“ в Сент Етиен е един от най-атмосферните и обичани футболни стадиони във Франция. Открит през 1931 г. и разширяван многократно – последно за Евро 2016 – стадионът има капацитет от около 42 000 души и е дом на местния гранд Сент-Етиен. Името на стадиона е в чест на основателя на търговската група Casino, чиито потомци са помогнали за финансирането на първоначалното му изграждане. Това, което наистина отличава Жофри-Гишар, е несравнимият плам на неговите привърженици. „Зелените ангели“ и други ултрагрупи превръщат всеки мач в спектакъл, превръщайки го в котел от звук и емоция. Отворените ъгли на стадиона, някога смятани за недостатък на дизайна, сега допринасят за акустичната интензивност.
8. Боле-Делели
Стадион Боле-Делели, разположен в Ланс, Северна Франция, е един от най-легендарните стадиони във френския футбол. Въпреки че се намира в град с население от малко над 30 000 души, стадионът може да се похвали с капацитет от около 38 000 души, често надвишавайки собственото население на града – рядко постижение в световния футбол. Първоначално открит през 1933 г., той е кръстен на Феликс Боле, директор на местната минна компания, който подкрепя създаването на спортна площадка за работници. През 2012 г. е преименуван в чест на Андре Делели, бивш кмет на Ланс и френски министър, който играе ключова роля в обновяването на стадиона през 70-те години на миналия век.
Боле-Делели е известен със своята невероятна атмосфера, особено в секциите „Коп“, където феновете създават хореографски представления и гръмогласни скандирания. Стадионът претърпя значителна модернизация преди Евро 2016, запазвайки историческата си идентичност, като същевременно обновявайки съоръженията до съвременни стандарти. Неговите правоъгълни трибуни в английски стил приближават феновете до терена, допринасяйки за още по-наелектризиращата атмосфера по време на мачовете.