google новини лого Последвай ни
Добави коментар
нов БЕЗПЛАТНА ИГРА
livescorebet-logo

ЗАЛОЖИ 20ЛВ. И ВЗЕМИ 50ЛВ. В БЕЗПЛАТНИ ЗАЛОЗИ

ВХОД >
СПЕЧЕЛИ ДО 50ЛВ В БРОЙ ЗА ВСЕКИ ГОЛ
Александър Чеферин отбеляза, че ситуацията на Апенините е "много лоша"

Футболната инфраструктура в Италия отново попадна под светлината на прожекторите, след като президентът на УЕФА Александър Чеферин направи остри коментари относно състоянието на стадионите в страната. В интервю за SportMediaset Чеферин заяви, че ситуацията в Италия е „много лоша“, наричайки инфраструктурата „срам“ и подчерта, че Италия притежава „най-лошата инфраструктура“ сред всички големи футболни нации.

Въпреки че голяма част от стадионите в Серия А технически покриват изискванията за категория 4 на УЕФА – минималното ниво за домакинство на елиминационни срещи от Шампионската лига и Европейски първенства – реалността е по-различна. Според информация на Tuttomercatoweb, едва три стадиона от елита на италианския футбол действително отговарят на най-високите европейски стандарти и могат да се сравняват с модерните съоръжения в останалите водещи футболни държави.

Тези три стадиона са:

  • „Алианц Стейдиъм“ в Торино – дом на Ювентус и първият модерен клубен стадион, изграден в Италия от нулата;
  • „Блуенерджи Стейдиъм“ в Удине – стадионът на Удинезе, който претърпя цялостна реконструкция;
  • „Гевис Стейдиъм“ в Бергамо – арената на Аталанта, която бе модернизирана през последните години.

Любопитното е, че към този кратък списък се присъединява и съоръжение от Серия Б – стадион „Бенито Щирпе“, дом на Фрозиноне, който също се смята за отговарящ на най-високите стандарти на УЕФА.

Работи се и по други проекти. Фиорентина се стреми да се присъедини към клуба на модерните съоръжения, като в момента тече реконструкция на стадион „Артемио Франки“ във Флоренция. Първият етап от ремонта трябва да приключи през 2026 година, а пълната реконструкция се очаква да бъде завършена до 2029 година.

Междувременно Милан и Интер все още не са стигнали до решение относно бъдещето на легендарния „Сан Сиро“ (или „Стадио Джузепе Меаца“) – дали да го реновират или напълно да го заменят с ново съоръжение. Въпреки многократните опити и предложения, този въпрос остава неразрешен от години.

Сходна е и ситуацията със „Стадио Олимпико“ в Рим, който споделят Рома и Лацио. И двата клуба разглеждат възможността за изграждане на собствени стадиони далеч от комплекса „Форо Италико“, където се намира Олимпико в момента.

Няколко други клуба също работят по проекти за подобрение на инфраструктурата си. Комо и Емполи проявяват интерес към реконструкция на стадионите си – съответно „Стадио Синигалия“ и „Карло Кастелани“. Също така Болоня и Парма се надяват в близко бъдеще да модернизират своите арени, за да отговорят на съвременните изисквания.

Тези усилия обаче не могат да скрият факта, че в международен мащаб Италия изостава в инфраструктурно отношение, което според УЕФА подкопава не само имиджа на страната, но и нейната способност да бъде домакин на престижни международни турнири в бъдеще.