Ансамбълът на Николай Киров стигна до важния успех, независимо от отпускането през второто полувреме

Вдъхновеният тим на Арда поднесе нова порция с офанзивен футбол на страстните си привърженици, надделявайки над Ботев Враца с 3:2 в емоционален сблъсък от 18-ия кръг в Първа лига.

Тимът на Николай Киров имаше тотално превъзходство на игралното поле през по-голямата част от мача, но краткотрайно отпускане в техните редици след средата на втората част позволи на врачани да заличат солиден аванс от два гола.

В крайна сметка многобройните фенове на домакините, заели места плътно до огражденията на стадиона в града от източните Родопи, ликуваха, след като вездесъщият Спас Делев бе точен в 85-ата минута.

Арда се наслади на летящ старт, като още в четвъртата минута героят на тима от гостуването на Ботев Пловдив миналия уикенд – Жуниньо, се възползва максимално ефективно от мудните действия на смущаващо тромавия Алассане Н’Диайе, излезе сам срещу вратаря Красимир Костов и с майсторски завършващ удар откри – 1:0.

Малко по-късно вихреното нападение на домакините отново матира отбраната на врачани, но Спас Делев не бе особено прецизен с паса към непокрития Жуниньо и така бе пропусната отлична възможност за увеличаване на ранния аванс.

Масираният натиск на Арда продължи, а в 13-ата минута Ботев получи сериозна подкрепа от дебютиращия рефер Димитър Димитров.

Иван Коконов нахлу мощно и се отскубваше “очи в очи” с Костов, но бе фаулиран от безобразния Н’Диайе. Пред невярващите погледи на хората от скамейката на кърджалийци обаче Димитров дори не отсъди нарушение.

Справедливостта все пак възтържествува малко преди да беше изтекъл половин час игра. Делев центрира прецизно от пряк свободен удар, дошъл след груб фаул, извършен от Н’Диайе, а капитанът Пламен Крумов опъна мрежата с хубав изстрел с глава.

В 35-ата минута “грешникът” Н’Диайе довърши мисията си докрай, извършвайки ново нарушение, с което пък си “заработи” и червен картон.

Арда се изстреля в Топ 3 след вълнуваща победа над Ботев Враца 1

Малко преди антракта каузата на Арда получи неприятен удар, след като реализиралият три гола през пролетния полусезон Жуниньо почувства остра болка в бедрото и бе принудително заменен от новото попълнение Тонислав Йорданов.

Доминацията на кърджалийци продължи и след подновяването на играта, но в средата на втората част темпото на игра необяснимо спадна.

В една ситуация пък гостите се възползваха от грешно отиграване в центъра на терена, резервата Педро Лагоа напредна по левия фланг, а след находчиво подаване Даниел Генов хладнокръвно преодоля Иван Караджов и съкрати изоставането – 2:1.

Когато все пак се очакваше, че пълният комплект точки ще остане в Кърджали Чавдар Ивайло изравни с хубав фалцов удар след асистенция на Генов от левия фланг.

Домакините реагираха като попарени и само три минути по-късно Делев попадна в прегръдките на съотборниците си след добра работа разбота на появилия се малко по-рано Иван Тилев – 3:2.

В самия край на мача пък Иван Караджов се разпъна в цял ръст и след зрелищен плонж парира опасен шут на Генов от пряк свободен удар.

АРДА – БОТЕВ (ВРАЦА) 3:2 (2:0)

ГОЛМАЙСТОРИ: 1:0 Жуниньо (4), 2:0 Пламен Крумов (29), 2:1 Даниел Генов (74), 2:2 Чавдар Ивайлов (82), 3:2 СПас Делев (85)

Арда: 12. Иван Караджов, 4. Милен Стоев, 8. Милен Желев, 9. Спас Делев, 11. Александър Георгиев, 13. Никола Таравел (49′ – 80. Лъчезар Котев), 17. Иван Коконов, 20. Деян Лозев, 27. Емил Мартинов, 37. Жуниньо (45′ – 98. Тонислав Йорданов), 71. Пламен Крумов-кап
Резерви36. Васил Симеонов, 7. Михаил Александров, 18. Георги Атанасов,, 21. Мартин Костадинов, 33. Иван Тилев
Треньор: Николай Киров

Ботев Враца: 33. Красимир Костов, 9. Даниел Генов, 6. Даниел Гаджев (62′ – 8. Педро Лагоа), 20. Дориан Бабунски (46′ – 17. Чавдар Ивайлов), 77. Мартин Николов, 10. Петър Атанасов (46′ – 19. Ангел Цолов), 16. Петър Генчев, 23. Христо Златински-кап, 24. Алассане Н’Диайе, 81. Атанас Зехиров, 37. Венцислав Керчев
Резерви: 34. Дамян Дамянов, 14. Димитър Буров, 15. Мирослав Маринов, 30. Валери Домовчийски
Треньор: Антони Здравков

Жълти картони: Таравел, Лозев (Арда); Н’Диайе, Зехиров, Ивайлов (Ботев)
Червен картон: Н’Диайе (Ботев) 35′

Съдия: Димитър Димитров