Челси нокаутира Сити в страхотен мач и връчи титлата на Ливърпул
Челси надигра Манчестър Сити с 2:1 в дербито от 31-вия кръг на Висшата лига.

След този резултат, „гражданите“ загубиха и математически шанс да се борят за титлата, което означава, че след 30 годишно чакане, Ливърпул отново е шампион на Англия. Откриващото попадение в мача отбеляза Кристиан Пулишич, след страхотен самостоятелен рейд. В 55-тата Кевин де Бройне изравни с блестящо изпълнение от пряк свободен удар. В 76-тата Фернандиньо бе изгонен, след като спря чиста възможност за гол, а Уилиан реализира отсъдената дузпа.

Манчестър Сити бе краен победител в пет от последните 7 срещи между двата тима. „Гражданите“ излизат без Серхио Агуеро, който претърпя операция и почти сигурно ще пропусне останалата част от сезона. Момчетата на Пеп Гуардиола стартираха по най-добрия начин, след принудителната пауза, Сити спечели първите си два мача с голова разлика от 8 на 0. Челси също влезе добре при подновяването на сезона. Лондончани спечелиха единствения си мач до сега с 2:1 в Бирмингам срещу Астън Вила.

Манчестър Сити стартира без типичен централен нападател. Габриел Жезус е на пейката, а неговата позиция е заета от Рахим Стърлинг. По двете крила ще му помагат Бернардо Силва и Риад Марез. Пеп Гуардиола е направил цели 6 промени, спрямо стартовата единадесеторка срещу Бърнли.

Франк Лампард заложи на Оливие Жиру в атака, след като французинът се включи чудесно в мача с Астън Вила. Пулишич и Баркли също стартират срещата, вместо Лофтус-Чийк и Ковачич.

Мачът започна равностойно с леко предимство за Сити при владеенето на топката, което не се материализира в опасни атаки.

Домакините бяха отлично групирани и не оставяха никакви празни пространства. Лампард заложи на контраатаки и при една така за малко Челси да поведе. След няколко бързи подавания, топката достигна до Вилиян, който моментално я прати в пеналтерията на „небесносините“, където само отличното изчистване на Гюндоган предотврати опасен удар към вратата на Едерсон.

Няколко минути по-късно Сити за малко да открие. Кепа изчисти топката, но право в Бернардо Силва, който обаче не успя да преодолее испанския страж на домакините. В следващата атака, Кепа изкупи грешката си, след като спаси страхотен удар на Фернандиньо с глава.

В следващите минути домакините натиснаха, но Маунт и Баркли пропуснаха да се разпишат от добри позиции, а Едерсон направи едно страхотно спасяване при удар на Кристенсен.

В 36-тата минута Челси стигна до гол. Пулишич пое топката от центъра на терена и проби на много висока скорост, като по пътя си буквално премина през Менди, все едно французинът е тренировъчен конус и с много прецизен удар матира Едерсон.

В 38-тата плътен удар на Марез премина много близко до гредата на Кепа. До края на полувремето Сити опита да натисне, но не стигна до добри ситуации за гол.

В 55-тата „гражданите“ изравниха, след като Кевин де Бройне простреля Кепа с блестящо изпълнение на пряк свободен удар.

Сако две минути по-късно „небесносините“ имаха шанс да постигнат пълен обрат. Сити направи много красива контраатака, при която Стърлинг бе изведен зад гърба на защитата, но ударът му срещна дясната греда на Кепа.

След още 7 Маунт получи чудесен пас б наказателното поле, но ударът му премина покрай дясната греда.

В 70-тата домакините пропуснаха още една възможност. Пулишич отново излезе очи в очи с Едерсон, преодоля го, но Кайл Уокър изчисти топката от голлинията.

След още 5 минути Челси стигна до поредния отличен шанс. Уилиан намери Тами Ейбрахам, чийто удар бе спасен от Едерсон. Пулишич не успя да направи добавка, но топката се върна обратно в Ейбрахам, който опита да вкара, но шутът му бе спасен с ръка от Фернандиньо. Съдията се допита до ВАР и посочи бялата точка, а бразилецът бе изгонен.

Уилиан, който ще напусне Челси след края на сезона, изпълни наказателния удар и с чудесен шут в горния десен ъгъл върна преднината на домакините.

В добавеното време Педро имаше чудесен шанс да отбележи трети гол, но бе спрян от невероятно спасяване на Едерсон.

Челси: Кепа, Аспиликуета, Кристенсен, Рюдигер, Алонсо, Канте, Баркли, Маунт, Вилиан, Пулишич, Жиру;

Манчестър Сити: Едерсон, Уокър, Фернандиньо, Лапорт, Менди, Гюндоган, Родри, де Бройне, Марез, Бернардо Силва, Стърлинг;