Жълто-черните предрешиха изхода на финала с РБ Лайпциг още преди почивката

Борусия Дортмунд рaзгроми РБ Лайпциг с 4:1 във финала в турнира за купата на Германия, печелейки трофея за пети път в своята клубна история.

Жълто-черните, които бяха триумфирала в надпреварата през 1965, 1989, 2012 и 2017 година, се нуждаеха от 28 минути, за да се сдобият със солиден аванс от две попадения.

Джейдън Санчо откри резултата на “Олимпиящадион” в Берлин след само пет минути игра, завършвайки умела многоходова акция.

Марко Ройс пласира удобно подаване към Ерлинг Холанд, който пък от своя страна намери Махмуд Дахуд. Последва пас към Санчо, а англичанинът с прецизен удар от 15-ина метра не остави шансове за унгарския страж на Лайпциг Петер Гулаши.

Головата машина на Борусия Холанд дублира преднината на своя тим в 28-ата минута, като асистенцията беше записана на Ройс.

Лайпциг загуби владение на топката в средата на терена, след което Ройс изведе Холанд. Норвежкият таран напредна мощно, извади от равновесие пресиращия го Дайо Упамекано и със завидно хладнокръвие прати топката за втори път в мрежата зад Гулаши с майсторски удар с левия крак.

Статистиците пък не пропуснаха да отбележат, че Санчо е първият англичанин, разписващ се във финал в турнира за Купата на Германия, а Холанд пък стана първият норвежец с попадение в заключителния дуел.

В самия край на първото полувреме Дортмунд окончателно унищожи интригата, след като Санчо покачи на 3:0, завършвайки скоростна контраатака, в чийто зародиш отново Холанд свърши страхотна работа, елиминирайки съпротивата на Упамекано, а с втора поредна асистенция се отличи Ройс.

Страничният съдия размаха флага си за засада, но след намесата на системата VAR голът оцеля.

Дейният Санчо, който вече има 50 гола за Дортмунд, стана и най-младият играч с две попадения а във финал за Купата на Германия, постигайки забележителното постижение на 21 години и 49 дни.

След почивката наставникът на РБ Лайпциг Юлиан Нагелсман направи пет промени в състава си, но те доведоха само до утешителното попадение на испанския халф Дани Олмо.

Последната дума пък отново принадлежеше на Дортмунд, след като в 87-ата минута и Холанд оформи своя дубъл, за да сложи точка в спора.

РБ ЛАЙПЦИГ – БОРУСИЯ ДОРТМУНД 1:4 (0:3)

ГОЛМАЙСТОРИ: 0:1 Джейдън Санчо (5), 0:2 Ерлинг Холанд (28), 0:3 Джейдън Санчо (45+1), 1:3 Дани Олмо (72), 1:4 Ерлинг Холанд (87)

РБ ЛАЙПЦИГ: Гулаши, Мукиеле, Клостерман, Упамекано, Халстенберг, Кампъл, Забицер, Айдара, Олмо, Хуан, Сьорлот

БОРУСИЯ ДОРТМУНД: Бюрки, Герейро, Хумелс, Аканжи, Пишчек, Джан, Дахуд, Белингъм, Санчо, Ройс, Холанд