Шериф – 19-кратният шампион на Молдова, който всъщност е базиран в автономната област Приднестровие, неполучаваща признание от международната общност вече няколко десетилетия, смая Европа с победите над Шахтьор (Донецк) и Реал (Мадрид).
Мнозина обаче продължават да гледат към Тираспол с пренебрежение.
Да, Молдова е сред най-невзрачните страни на Стария континент, а футболът в бившата съветска република не може да се похвали с почти никакви успехи.
Още по-негативно е отношението към Приднестровието. Разположен на тънка ивица между Молдова и Украйна, която има обща дължина от 200 километра и ширина между 20 и 30 километра, районът е смятан за един от най-бедните в Европа.
Но Шериф е клуб от друго измерение…
Достатъчно е да хвърлим поглед върху базата на най-успешния клуб в близката до България страна, изградена в западните покрайнини на Тираспол.
Началото на строителството на Спортния комплекс “Шериф” е поставено на 1 август 2000 година, а основният стадион е завършен през юли 2002 година. Лично тогавашният президент на УЕФА Сеп Блатер посещава Тираспол и остава повече от впечатлен от конструкцията.
Комплексът е разположен на територия от повече от 40 хектара, като освен главният стадион, който е с капацитет за почти 13 000 седящи места, на разположение са по-малък стадион, 8 тренировъчни игрища, покрит стадион, жилищен комплекс за играчите на Шериф, петзвезден хотел и футболен колеж за подрастващи.
В изграждането на съоръженията участват куп чужди компании, сред които водещите в своите сектори FieldTurf (за полагане на изкуствена настилка), Swiss Motomatic (за изграждането на дренажна система), както и топ-компании в конструкцията на модерно осветление.
Излишно е да се споменава, че Шериф разполага с баснословен бюджет, който дори не може да се сравнява с този на останалите клубове в Молдова.
До 2018 година в Тираспол следваха политика, според която в тимовия лист за мачовете във вътрешното първенство винаги трябваше да присъстват пет-шест молдовци. Това обаче определено отслабваше състава в европейските сблъсъци и в крайна сметка се стигна до промяна.
През този сезон, например, от 29 картотекирани футболисти, едва петима са местни, като сред тях са третият и четвъртият вратар.
Нещо повече, при снощната екзекуция на Реал Мадрид нито един от молдовците не бе на терена.
Пъстрият чуждестранен легион на Шериф включва трима бразилци, сърбин, словенец, хърватин, северномакедонец, босненец, двама гърци, двама колумбийци, двама малийци, двама ганайци, както и по един от екзотичните Гвинея, Нигер, Малави, Перу, Люксембург, Узбекистан, Кот д’Ивоар и Тринидад и Тобаго.
През тази година отборът играе за първи път в групите на Шампионската лига, но дори това не бива да се приема за сензация, тъй като в последното десетилетие Шериф записа четири участия в групите на втория по сила континентален клубен турнир – Лига Европа.
България също има своето място в развитието на най-успешния молдовски тим. Екипът му в различни периоди носиха вратарите Владо Стоянов и Божидар Митрев, както и нападателят Исмаил Иса.