Тибо Куртоа и Винисиус Жуниор донесоха 14-ти трофей от Шампионската лига на "лос бланкос"!

Испанският гранд Реал Мадрид триумфира в Шампионската лига за 14-ти път в своята история, след като надделя над Ливърпул с минималното 1:0 на “Стад дьо Франс” във френската столица Париж!

Майсторските намеси на Тибо Куртоа под рамката вратата на няколко пъти и попадението на Винисиус Жуниор в 59-ата минута направиха “белите” отново истински крале на европейската сцена!

По този начин тимът на Реал Мадрид продължава да бъде рекордьор по успехи в надпреварата, а през настоящата кампания “лос бланкос” изкачиха върха след впечатляващи обрати във фазата на елиминациите.

Срещата на “Стад дьо Франс” във френската столица стартира с 37 минути закъснение. Причина за това забавяне бе фактът, че много фенове на Ливърпул не успяха да влязат на стадиона навреме, а това принуди организаторите да променят началния час на сблъсъка.

Според УЕФА запалянковците на английския гранд са се забавили с пристигането си на стадиона, но според журналисти и фенове организацията на входовете е били слаба и това е създало хаос и инциденти.

Още от началните минути двата тима се впуснаха в здрава битка, като се опитваха да наложат владение над топката.

След малко повече от четвърт час игра дойде и първата по-сериозна опасност пред вратата на Тибо Куртоа, когато Мохамед Салах засече подаване отдясно, но изстрелът му не бе силен и вратаря на Реал спаси рутинно.

Минута по-късно Мохамед Салах отново шутира, като този ударът му беше далеч по-опасен, но Куртоа и този път отрази, а впоследствие и Трент-Александър Арнолд се оказа на стрелкова позиция, но и той не сполучи с изпълнението си.

Съставът на Ливърпул усилваше все повече натиска си и в 21-ата минута Садио Мане бе много близо до това да открие резултата за своя тим, но Куртоа с върха на пръстите си отклони топката в десния страничен стълб.

Темпото на игра постепенно спадна, но в 34-тата Тибо Куртоа отново трябваше да се намесва, след като Салах засече центриране с глава.

Възпитаниците на Карло Анчелоти отвърнаха най-после на предизвикателството в 36-ата, когато малко не достигна на Вини Жуниор да застраши Алисон от близко разстояние, тъй като топката му бе избита.

В 43-ата минута Карим Бензема бе точен и вкара кълбото в мрежата на Алисон, но след дълго преразглеждане от ВАР попадението не бе зачетено.

В 47-ата минута “мърсисайдци” можеха да открия резултата, ноЛуис Диас се размина с топката на броени метри от вратата след центриране на Александър-Арнолд.

Противно на логиката, отборът на Реал Мадрид поведе в резултата с първия си удар в мача в 59-ата минута . Каземиро пусна топката на крилото към Валверда, който пък я прати в наказателното поле, а там на далечната греда Винисиус бе оставен непокрит и от близко разстояние хвърли феновете на “лос бланкос” по трибуните в екстаз.

Малко по-късно Мохамед Салах отвърна на удара на Реал с изстрел от границата на наказателното поле, ала Тибо Куртоа отново показа съобразителност и се справи с опасността.

Натискът на футболистите на Ливърпул пред вратата на съперника нарастваше все повече, но голът така и не падаше.

В 80-ата минута Салах стреля коварно, а имаше и рикошет в крака на Жота, но Куртоа отново направи истинско чудо и с една ръка отрази в ъглов удар кълбото.

3 минути по-късно Салах за пореден път в мача бе много близо до гола. Египтянинът овладя добро подаване и шутира мощно по диагонала, но Куртоа пак се намеси, този път с крак.

В 92-ата минута топката стигна до Карим Бензема, който направи серия от финтове, след което предостави кълбото на Камавинга, но ударът на втория от границата на наказателното поле мина над вратата на Алисон.

Ето и стартовите състави на двата отбора:

Ливърпул: 1. Алисон – 66. Трент Александър-Арнолд, 5. Ибрахима Конате, 4. Върджил ван Дайк, 26. Анди Робъртсън – 14. Джордън Хендерсън, 3. Фабиньо, 6. Тиаго Алкантара – 11. Мохамед Салах, 10. Садио Мане, 23. Луис Диас

Резерви: 62. Каомин Кехелер, 7. Джеймс Милнър, 8. Наби Кейта, 9. Роберто Фирмино, 12. Джо Гомес, 15. Алекс Окслейд-Чембърлейн, 17. Къртис Джоунс, 18. Такуми Минамино, 20. Диого Жота, 21. Костас Цимикас, 32. Жоел Матип, 67. Харви Елиът

Треньор: Юрген Клоп

Реал Мадрид: 1. Тибо Куртоа – 2. Дани Карвахал, 3. Едер Милитао, 4. Дейвид Алаба, 23. Ферлан Менди – 10. Лука Модрич, 14. Каземиро, 8. Тони Кроос – 15. Федерико Валверде, 9. Карим Бензема (к), 20. Винисиус Жуниор

Резерви: 13. Андрий Лунин, 6. Начо, 7. Еден Азар, 11. Марко Асенсио, 12. Марсело, 17. Лукас Васкес, 18. Гарет Бейл, 19. Дани Себайос, 21. Родриго, 22. Иско, 24. Мариано Диас, 25. Едуардо Камавинга

Треньор: Карло Анчелоти