Реал Мадрид и Барселона искат Световно клубно на две години
google новини лого Последвай ни
Добави коментар
Манчестър Юнайтед и Ливърпул подкрепят идеята клубният мондиал да е на 24 месеца

ФИФА може отново да направи промяна във формата на Световното клубно първенство. Все по-сериозно започва да се обсъжда идеята турнирът да се провежда на всеки две години от 2029-а. Подобен ход би увеличил напрежението върху и без това претоварения международен календар и почти сигурно ще срещне отпор от страна на УЕФА и Висшата лига.

По план следващото издание трябва да бъде организирано след четири години, но натискът от страна на водещи европейски клубове е в посока двугодишен цикъл. Според информация на The Guardian, именно Реал Мадрид е поставил темата по време на разговорите с ФИФА в Маями през юни, като предложението е получило подкрепата и на други европейски грандове, които не бяха сред участниците това лято – сред тях Барселона, Манчестър Юнайтед, Ливърпул и Наполи.

Финансовата страна на въпроса също е сериозен стимул. Победителят в последното издание, Челси, прибра 85 милиона паунда, а редица клубове искат да получат шанс да се възползват от огромните приходи, идващи основно от инвестициите от Саудитска Арабия.

Любопитен е и случаят с Ливърпул – макар да е сред осемте най-добре класирани отбора в Европа, тимът не участва заради правилото за максимум два клуба от една държава. Англия беше представена от Челси и Манчестър Сити като последните носители на Шампионската лига. Изключение от правилото има само ако три или повече тима от една страна спечелят континенталните си турнири, както се случи с Бразилия тази година.

Официални източници от ФИФА твърдят, че вариант за провеждане на клубно първенство още през 2027-а не се разглежда сериозно, но след 2029-а ситуацията може да се промени. Засега организацията е ограничена от международния календар, фиксиран до 2030-а, в който място има единствено за Световното клубно през 2029-а. Това е заложено в меморандума за разбирателство между ФИФА и Асоциацията на европейските клубове, подписан преди две години.

В същото време се обсъждат и промени във формата. ФИФА вече преразглежда критериите за участие и може да отпадне лимитът от два отбора на страна. Не е изключено и увеличаване на броя на участниците – от сегашните 32 до 48 клуба.