google новини лого Последвай ни
Добави коментар
Английската Висша лига държи първата позиция са най-скъпото първенство в света

Уеб порталът за спортни анализи и новини Sportingpedia пусна доста любопитна класация, в която се посочват топ 10 най-скъпи футболни първенства в света в момента. Класацията е изготвена на база стойността на всеки един отбор в лигата към днешна дата. Прави впечатление, че всички десет първенства в класацията са оценени над 1 млрд. евро.

Първото място е за английската Висша лига, като клубовете в нея са оценени на 11, 7 млрд. евро. Това е 2 пъти повече от стойността на испанската ЛаЛига и Серия А на Италия взети заедно. Топ дивизиите на Испания и Италия попадат в топ 3 на най-скъпи първенства в света. Няма изненада в първата петица – останалите две големи лиги в Европа – Първа Бундеслига на Германия и Лига 1 на Франция намират място.

Може би за изненадващо за мнозина, бразилската Серия А Бетано е на шеста позиция със стойност 1,63 млрд. евро. Седмото място е за португалската Примейра лига. Топ 10 допълват Ередивизи на Нидерландия, МЛС (САЩ) и турската Супер Лига, която в последните десетина години привлече играчи и треньори от най-висока класа.

Вижте топ 10 на най-скъпите първенства в цял свят:

1. Висша лига (Англия) – 11,70 млрд. евро

2. Ла Лига (Испания) – 5,290 млрд. евро

3. Серия А (Италия) – 5, 070 млрд. евро

4. Първа Бундеслига (Германия) – 4, 480 млрд. евро

5. Лига 1 (Франция) 3,520 млрд. евро

6. Серия А (Бразилия) – 1,630 млрд. евро

7. Премиера лига (Португалия) – 1,590 млрд. евро

8. Ередивизи (Нидерландия) – 1,280 млрд. евро

9. МЛС (САЩ) – 1,240 млрд. евро

10. Супер Лига (Турция) – 1,150 млрд. евро.

За справка, българското първенство efbet Лига е оценено на близо 170 млн. евро според експертния сайт transfermarkt.