Арсенал надви шампиона Ливърпул и запази шансове за топ 6

Арсенал надви шампиона Ливърпул и запази шансове за топ 6 1
0 0

Арсенал победи Ливърпул с 2:1 на стадион “Емиратс” в мач от 36-ия кръг на английската Висша лига. Шампионите поведоха в резултата с попадение на Садио Мане през първото полувреме, но Арсенал направи пълен обрат още до почивката с голове на Александър Лаказет и Райс Нелсън, като за попаденията на “топчиите” играчи на Ливърпул направиха фрапантни грешки.

С това поражение отборът на Юрген Клоп няма как да подобри рекорда на Манчестър Сити за най-много спечелени точки за една кампания. През 2018 година “гражданите” станаха шампиони със 100 точки, докато Ливърпул може да спечели максимум 99 до края на сезона.

Наставникът на домакините Микел Артета заложи на Емилиано Мартинес на вратата, а пред него действаха Роб Холдинг, Давид Луис и Киерън Тиърни. В средата на терена започнаха Седрик Соареш, Лукас Торера, Гранит Джака и Букайо Сака. Нападението на “артилеристите” в тазвечершния мач бе водено от Николас Пепе, Александър Лаказет и Райс Нелсън.

Шампионите от Ливърпул започнаха с почти всичко най-добро като в нападение действаха Садио Мане, Роберто Фирмино и Мохамед Салах. Халфовата линия на “червените” бе от трима играчи – Вайналдум, Фабиньо и Окслейд-Чембърлейн. В защита пред вратаря Алисон, Юрген Клоп заложи на Анди Робъртсън, Ван Дайк, Джо Гомез и Трент Александър-Арнолд.

Ливърпул имаше предимство в първите минути на двубоя, но Арсенал постепенно изравни играта. Все пак шампионите нанесоха ранен удар и откриха резултата в 20-ата минута. Фирмино комбинира с Робъртсън, който пусна отлична топка за Мане и сенегалският национал я прати в мрежата за 0:1.

Дванадесет минути по-късно Арсенал успя да изравни. Ван Дайк не върна добре към Алисон, който бе изпреварен от Лаказет. Френският нападател взе топката и преодоля стража на гостите, като нямаше проблеми да вкара за 1:1.

Шампионите направиха втори пореден подарък на своя съперник в 44-ата минута. Алисон подаде много лошо към Анди Робъртсън, като Лаказет дебнеше за нова грешка на “червените”. Французинът отне топката и подаде на Нелсън, който прати топката в мрежата за 2:1.

Девет минути след началото на второто полувреме Мохамед Салах шутира към вратата на “топчиите”, но Емилиано Мартинес се намеси добре и изби в корнер. След ъгловия удар вратата на домакините не бе застрашена.

В 63-ата минута резервата Минамино шутира покрай вратата на Арсенал. Малко след това отново Салах затрудни вратаря на Арсенал, който направи поредно добро спасяване.

В заключителните минути на мача отборът на Ливърпул натисна своясъперник. В 86-ата минута Садио Мане пропусна златен шанс за попадение. В края на срещата пък Джоузеф Уилок можеше да вкара трети гол за Арсенал.

В крайна сметка домакините се поздравиха с успеха, с което събраха 53 точки в своя актив и са на 3 пункта от шестия Уулвърхемптън. Ливърпул остана с 93 точки и няма да може да мине границата от 100 пункта, след като до края на сезона имат да изиграят два мача.