България не се даде на участник в Евро 2020
Атанас Илиев се разписа за нашите в първото си появяване като титуляр

България завърши наравно – 1:1, с финалиста на Евро 2020 Словакия в контролна среща в австрийския град Рийд.

Голът за нашите в първата си поява като титуляр реализира таранът на Ботев Пловдив Атанас Илиев, а словаците изравниха чрез Ласло Бенес.

Селекционерът на Лъвовете Ясен Петров, търсещ своята първа победа с тима, заложи на вратата на Даниел Наумов, а пред него в защита стартраха Иван Турицов, Петко Христов, Валентин Антов и Васил Божиков, който пък носеше капитанската лента.

В халфовата линия действаха Петър Витанов, Ивайло Чочев, Момчил Цветанов и Кирил Десподов, а пред тях започнаха Божидар Краев и Атанас Илиев, който изигра първия си мач като титуляр.

Сред титулярите на Словакия личаха имената на много класни играчи като Мартин Дубравка, Томаш Хубочан и Милан Шкринияр.

България можеше да се похвали с едва две победи от общо седем дуела със Словакия – на 3 март 1999 година печелим с 2:0 в контрола в Стара Загора (голове на Илиан Илиев и Христо Йовов), а през 2000-ата побеждаваме с 1:0 в проверка в Чили след гол на Красимир Чомаков.

Контролата бе част от подготовката на Словакия за Европейското първенство, което започва на 11 юни. Нашите пък ще премерят сили още с Русия на 5 юни и със световния шампион Франция на 8 юни.

Българският тим започна доста организирано и само след пет минути игра можеше да излезе напред в резултата. Божиков пласира удобно центриране от левия фланг, но ударът Десподов срещна напречната греда.

Броени минути по-късно нашите все пак поразиха целта. Този път асистенцията бе дело на Десподов, който открадна топката, нахлу в наказателното поле, а след находчивия му пас Атанас Илиев ознаменува първата си поява в стартовите единайсет с хладнокръвен гол – 0:1.

България продължи да действа настъпателно. Кирил Десподов се освободи триково от опеката на бранител на словаците и опита фалцов удар към далечния ъгъл, но топката профуча на сантиметри покрай страничния стълб.

В 27-ата минута колективна грешка в отбраната на България позволи на словаците да изравнят чрез играча на германския Аугсбург Ласло Бенес. Иван Турицов подцени шаблонно центриране отдясно и не успя да изчисти топката, която бе върната в наказателното поле. Ивайло Чочев пък не действа достатъчно агресивно, оставяйки Бенес да нанесе диагонален шут, който се оказа неразрешим ребус за Наумов.

След изравнителния гол словаците започнаха да оперират доста по-агресивно и успяха да пренесат играта в половината на България. Те обаче така и не създадоха сериозни опасности за Наумов и в крайна сметка двата тима се оттеглиха на почивката при равен резултат – 1:1.

ПОЛУВРЕМЕ: България започна срещата доста обнадеждаващо, създавайки няколко добри положения пред вратата на Кучиак. След гредата на Десподов, се стигна и до гола на Атанас Илиев. Нашите могат да съжаляват, тъй като изпуснаха инициативата след нелепа ситуация, при която словаците изравниха.

В началото на второто полувреме Ясен Петров направи три промени – на мястото на Даниел Наумов, Момчил Цветанов и Божидар Краев се появиха Николай Михайлов, Доминик Янков и Димитър Илиев.

Малко по-късно пък авторът на гола за нашите Атанас Илиев бе заменен от Георги Минчев, a след средата на полувремето Кристиян Малинов смени Петър Витанов, а Бирсен Карагарен се появи на мястото на Десподов.

След почивката лиспваха чисти голови ситуации. Към края на срещата Карагарен опита удар, който бе блокиран, а пред другата врата Михайлов парира с вещина диагонален шут.

КРАЙ НА МАЧА: Полезна проверка, в която се видя, че българският тим не изостава с кой знае колко на тимове, които успяха да се класират за финалите на европейското първенство. Плюс в представянето на нашите бяха гола на Атанас Илиев и чудесния синхрон в действията на централните бранители Вальо Антов и Петко Христов. Минус беше представянето на тима след почивката.

СЛОВАКИЯ – БЪЛГАРИЯ 1:1 (1:1)

ГОЛМАЙСТОР: 0:1 Атанас Илиев (9), 1:1 Ласло Бенес (27)

Състави:

СЛОВАКИЯ (4-2-3-1): Кучиак (46-Родак), Пекарик – кап, Сатка, Вавро, Холубек, Лоботка, Беро, Хараслин, Бенес, Вайс, Боженик (46-Стрелец)

БЪЛГАРИЯ (4-4-1-1): Даниел Наумов (46 – Николай Михайлов), Иван Турицов, Петко Христов, Валентин Антов, Васил Божиков, Петър Витанов (69 – Кристиян Малинов), Ивайло Чочев, Кирил Десподов (82 – Бирсент Карагарен), Момчил Цветанов (46-Доминик Янков), Божидар Краев (46 – Димитър Илиев), Атанас Илиев (60-Георги Минчев)