България удържа на натиска на Северна Ирландия и взе първа точка
Младата селекция на Ясен Петров се представи на ниво в защита и откри актива си в квалификациите за Световното първенство в Катар през 2022 г.

България завърши наравно 0:0 при визитата си на Северна Ирландия и така завоюва първа точка в квалификациите за Мондиал 2022. Срещата в Белфаст предложи доста интересни моменти и премина под диктовката на Северна Ирландия, които имаха доста много повече шансове за гол, но бяха разочаровани от младия вратар Даниел Наумов, който направи няколко добри спасявания. “Лъвовете” пък можеше да си тръгнат с победата от Белфаст, но стражът на домакините спаси удар на Димитър Илиев в края на срещата.

Селекционерът на родните национали Ясен Петров заложи на много млади играчи и в стартовия състав имаше четирима дебютанти. Пред вратаря Даниел Наумов стартираха Валентин Антов, Петко Христов и Андреа Христов, като за последните двама и стражът на ЦСКА 1948 това бе дебют за националния отбор. Сред дебютантите бе и Антонио Вутов, който действаше зад нападателите Десподов и Гълъбинов.

Двата отбора започнаха равностойно двубоя, като разчитаха предимно на дълги извеждащи подавания. В 9-ата минута Даниел Балард направи грубо нарушение срещу наш футболист в центъра на терена. Секунди по-късно Пади МакНеър също влезе остро в краката на съперник, като от щаба на България поискаха жълт картон, но главният рефер му го спести.

В 17-ата минута Стюърт Далас центрира в пеналта на “лъвовете”, след което топката попадна във вратата на Наумов, но голът не бе признат заради нарушение на Далас срещу Момчил Цветанов.

Малко след това домакините бяха изключително близо до попадение, но ударът с глава на Стюърт Далас срещна напречната греда. Натискът на Северна Ирландия продължи, но българската отбрана успяваше да се справи с центрираните топки в пеналта.

Единадесет минути преди почивката вратарят на домакините допусна грешка, като Андреа Христов намери своя брат Петко, който не успя да порази вратата на Северна Ирландия.

В 43-ата минута капитанът на България Георги Костадинов получи контузия и бе заменен от Петър Витанов. Капитанската лента пък вече бе на ръката на Кирил Десподов.

В добавеното време Антов получи жълт картон, след като бурно протестира за нарушение, което главният рефер отсъди в полза на домакините.

На полувремето селекционерът на “трикольорите” Ясен Петров извърши втора смяна, пускайки в игра Димитър Илиев на мястото на Антонио Вутов. Илиев получи и капитанската лента от Десподов.

Две минути след подновяването на играта Даниел Наумов направи страхотно спасяване при удар на Уайт и резултатът остана непроменен.

В 63-ата минута домакините изпълниха късо пряк свободен удар и организираха добра атака, като Пади Макнеър центрира много опасно в наказателното поле, но Вальо Антов блокира подаването.

В 72-рата минута Ясен Петров направи тройна смяна. Бирсент Карагарен замени Георги Йомов, а Петър Занев се появи на мястото на Момчил Цветанов. В нападение пък Атанас Илиев замени Андрей Гълъбинов.

Секунди след тoва Ниъл Макгин отправи много опасен удар, но топката премина покрай вратата на Наумов. В 85-ата минута отново Макгин пропусна страхотен шанс за попадение, след като от близо не успя да намери очертанията на вратата.

В 90-ата минута Димитър Илиев можеше да донесе успеха на България, но ударът му с глава бе отразен по невероятен начин от вратаря на съперника.

Северна Ирландия: Пийкок-Фарел, Даниел Балард, Джони Еванс, Каткарт, Люис – Стюърт Далас, С. Дейвис /к/, МакНеър, Джордж Савил – Джош Магенис, Уайт

България: Даниел Наумов – Петко Христов, Валентин Антов, Андреа Христов – Момчил Цветанов, Антонио Вутов, Георги Костадинов /к/, Ивайло Чочев, Георги Йомов, Кирил Десподов, Андрей Гълъбинов,