
ЗАЛОЖИ 20ЛВ. И ВЗЕМИ 50ЛВ. В БЕЗПЛАТНИ ЗАЛОЗИ
ВХОД >Футболните стадиони се различават по размер и архитектура, което придава на всяко съоръжение уникален вид. Често се повдига въпроса кои са най-големите стадиони в Европа? На първо място, Европа е известна с това, че има най-известните футболни лиги в света. Предвид този факт не би трябвало да е изненада, че Европа може да се похвали не само с великолепни, но и с едни от най-големите стадиони в света. Нека разгледаме и десетте най-големи стадиона в Европа:
- Камп Ноу (Барселона)
В момента стадион Камп Ноу се изгражда изцяло наново. Но преди неговото събаряне, той беше най-големият стадион в Европа с Капацитет от 99 354 зрители. Капацитетът на „Камп Ноу“ се е променял през годините, достигайки до 120 000 души за Световното първенство през 1982 г. и намалявайки отново, когато новите разпоредби забраняват местата за правостоящи. Очаква се „Камп Ноу“ да се върне към шестцифрена посещаемост през сезон 2025-26, когато стадионът ще бъде напълно завършен.
- Уембли (Лондон)
Вторият в класацията десетте най-големи стадиони в Европа е стадион “Уембли” с капацитет 90 000. Това е емблематично място, превърнало се в център за футболни събития през последните години. Открит на мястото на стария стадион „Уембли“ , който е стоял там 80 години до 2003 г., новият “Уембли” е разпознаваем със своята 134-метрова арка. Разходите за строежа на стадиона възлизат на 789 милиона паунда.
- Сигнал Идуна Парк (Дортмунд)
Домът на Борусия Дортмунд – “Сигнал Идуна Парк”, е третият най-голям стадион в Европа с капацитет: 81 365. Съоръжението е най-известно с емблематичната трибуна “Жълтата стена” – няма голямата в Европа с 24 454 души капацитет. Въпреки това, „Сигнал Идуна Парк“ е домакин на сравнително малко големи сблъсъци. Стадионът беше домакин на няколко мача по време на Световните първенства през 1974 и 2006 г., както и на финала за Купата на УЕФА през 2001 г., който Ливърпул печели със златен гол срещу Алавес
- Стад дьо Франс (Париж)
Разположен точно извън Париж, „Стад дьо Франс“ е построен за Световното първенство през 1998 г. и е дом на френските национални отбори по футбол и ръгби. Стадионът е с капацитет от 81 338 зрители. „Стад дьо Франс“ е домакин и на три финала на Шампионската лига, последният от които се проведе през 2022 г., когато пред стадиона настъпи хаос преди мача между Ливърпул и Реал Мадрид, като началото на двубоя се забави.
- Сантяго Бернабеу (Мадрид)
Дом на най-успешния клуб в Европа – Реал Мадрид, стадион Сантяго Бернабеу“ с капацитет 81 044 зрители е един от най-емблематичните стадиони в света. Може да се направи дълъг списък на големите мачове, които „Бернабеу“ е домакинствал, от финалите на Шампионската лига до финалите на Световното първенство. Това е единственият стадион, домакин на двата най-забележителни континентални клубни финала, след като беше домакин на реванша от победата на Ривър Плейт над Бока Хуниорс в турнира Копа Либертадорес през 2018 г.
- Лужники (Москва)
Шести по големина в Европа е стадион “Лужники” в Москва с капациет 81 000 зрители. Стадионът е открит през далечната 1956 г. и търпи подобрения, за да им днешния страхотен вид. Стадион „Лужники“ е един от малкото големи футболни стадиони, които използват изкуствена настилка. Между 2002 и 2016 г. теренът е бил изцяло пластмасов, но е инсталирана хибридна тревна настилка, съставена от 95% трева и 5% пластмаса.
- Сан Сиро (Милано)
Известен като Сан Сиро от феновете на Милан и Стадио Джузепе Меаца (кръстен на двукратния световен шампион и нападател, играл и за двата клуба) от феновете на Интер, това е най-големият стадион в Италия е дом и на двата милански гранда. Стадион Сан Сиро е бил домакин на мачове на две различни световни първенства – както и на церемонията по откриването през 1990 г. – и четири европейски финала, последният от които е през 2016 г., когато Реал Мадрид победи Атлетико Мадрид. Капацитет на съоржъението е 80 018 зрители.
- Олимпийски стадион Ататюрк (Истанбул)
Осмият по големина стадион на Стария континент е “Ататюрк”в Истанбул с капацитет 76 092 зрители. През годините, отбори като Галатасарай , Бешикташ, Истанбул Башакшехир и Сиваспор са играли домакинските си мачове на този стадион. Стадион „Ататюрк“ винаги ще бъде запомнен от феновете на Ливърпул като мястото на невероятния им триумф в Шампионската лига през 2005 г. Те наваксаха от изоставане от 0:3 на полувремето, за да победят Милан след изпълнения на дузпи. Стадионът ще има място и в сърцата на феновете на Манчестър Сити като място за първата им титла в Шампионската лига.
- Алианц Арена (Мюнхен)
Деветият най-голям стадион в Европа е “Алианц Арена” в Мюнхен с капациет от 75 024 зрители. Съоръжението е дом на немския гранд Байерн. Стадионът е най-известен с с емблематичния си пластмасов екстериор, който променя цвета си – това е единственият стадион, който може напълно да променя цвета си, благодарение на 2874 въздушно пълни фолиеви възглавници, които покриват 66 500 квадратни метра. Стадионът е бил домакин на някои запомнящи се мачове като например първия двубой на Световното първенство през 2006 г. между домакините Германия и Коста Рика, както и финала на Шампионската лига през 2012 г. между Байерн и Челси.
- Олд Трафорд (Манчестър)
Олд Трафорд е най-големият клубен футболен стадион в Англия с капацитет 74 879 зрители. Той е дом на 20-кратните шампиони Манчестър Юнйатед. През последните години стадионът е в лошо състояние. Съобщенията за течащ покрив, препълнени тоалетни и нашествие на гризачи служат като перфектни метафори за сегашното състояние на клуба. След като INEOS на сър Джим Ратклиф закупи 25% дял в клуба, то един от първите му приоритети беше да проучи осъществимостта на реконструкцията на съоръжението.