Италия ликува – след драматична победа с дузпи е на финал
Киеза даде аванс на Италия, Мората изравни

Търпелива Италия се класира за финала на Евро 2020 след драматична победа над Испания след изпълнения на дузпи.

Брилянтен гол на Енрико Киеза четвърт час след началото на второто полувреме даде аванс на Италия в полуфиналния сблъсък на Евро 2020 с Испания, но яростно критикуваният Алваро Мората върна Ла фурия в играта със също толкова изящно попадение десет минути преди края и прати срещата в продължения.

В двата 15-минутни периода попадения не бяха реализирани, а това означаваше, че първият финалист в шампионата на Стария континент ще бъде определен с дузпи.

Унай Симон парира още първата дузпа на Италия, изпълнена от Мануел Локатели. Първият 11-метров удар на Испания обаче отново не донесе гол, като Дани Олмо прати топката над гредата.

Последваха първи голове при дузпите, а Леонардо Бонучи изведе Скуадра адзура напред. След него Тиаго Алкнатара също бе точен – 2:2.

Федерико Бернардески направи 3:2 с прекрасен удар, а след това Джанлуиджи Донарума парира удара на Алваро Мората и доближи своя тим на един точен удар от финала.

В петата дузпа Жоржиньо изпълни изключително хладнокръвно, търкулвайки топката в мрежата ниско по тревата.

Скуадра адзура, която записа мач номер 33 без загуба, достигна до своя четвърти финал на европейски първенства, докато Испания пропусна  възможността да играе в заключителния дуел за пети път.

Италия ликува - след драматична победа с дузпи е на финал 1

Италия – тим, извоювал си реноме на един от най-зрелищните на турнира, започна динамично, но две остри негови атаки завършиха с вдигнат флаг за засада.

В същото време Испания методично неутрализира страстта у Скуадра адзура и постепенно овладя инициативата.

Селекционерът на Ла фурия Луис Енрике предпочете да остави на резервната скамейка често пропускащия Алваро Мората, като в стартовата единайсеторка като “фалшива деветка” започна Микел Оярсабал. Именно той и Дани Олмо бяха сред най-дейните в състава на Испания.

Италия ликува - след драматична победа с дузпи е на финал 2

След оскъден брой голови ситуации пред двете врати нулевото равенство се запази до поивката.

След подновяването на играта картината на терена не се промени. Италия продължаваше да се задъхва, като в големи периоди от мача се прибираше в собствената си половина, без да успява да наложи познатата висока преса.

Оярсабал и Дани Олмо продължиха да диктуват събитията в предни позции. Оярсабал постави топката на крака на капитана Серхио Бускетс, чийто фалцов удар от границата на наказателното поле профуча на няколко сантиметра над гредата на вратата, пазена от Джанлуиджи Донарума.

Италия ликува - след драматична победа с дузпи е на финал 3

Но против логиката на играта Италия избухна в 60-ата минута, когато Киеза порази целта с изумителен фалцов удар в далечния ъгъл, който се оказа неразрешим ребус за Унай Симон.

Енрике реагира и включи в игра Мората. Последваха две чудесни испански атаки, но до гол не се стигаше до 80-ата минута, когато след чудесно двойно подаване с Олмо Мората показа класата си – 1:1.

Мората се разписа за шести път на европейско първенство, превръщайки се в най-резултатния играч на Испания на континентални шампионати.

Това бе петия сблъсък между двата отбора на европейско първенство в последните четири европейски първенства.

Италия ликува - след драматична победа с дузпи е на финал 4

През 2008 година испанците победиха на 1/4-финал с дузпи, а четири години по-късно спечелиха убедително финала с 4:0. В групите преди това пък съперниците завършиха наравно – 1:1.

Преди 5 години на Евро 2016 Италия успя да си върне с успех на 1/8-финала с 2:0.

Утре вечер на стадион “Уембли” ще се играе и другият полуфинал на Евро 2020, в който Англия се изправя срещу Дания.

ИТАЛИЯ – ИСПАНИЯ 1:1 (0:0, 1:1)

Италия печели след изпълнение на дузпи (4:2)

ГОЛМАЙСТОРИ: 1:0 Енрико Киеза (60), 1:1 Алваро Мората (80)

Италия: 21. Джанлуиджи Донарума – 2. Джовани Ди Лоренцо, 3. Джорджо Киелини (к), 19. Леонардо Бонучи, 13. Емерсон (74 – 25-Рафаел Толой) – 6. Марко Верати (73 – 12. Матео Песина), 8. Жоржиньо, 18. Николо Барела – 14. Федерико Киеза, 17. Чиро Имобиле (61- 11. Доменико Берарди), 10. Лоренцо Инсиние

Резерви: 1. Салваторе Сиригу, 26. Алекс Мерет, 15. Франческо Ачерби, 23. Алесандро Бастони, 24. Алесандро Флоренци, 5. Мануел Локатели, 12. Матео Песина, 16. Браян Кристанте, 20. Федерико Бернардески, 9. Андреа Белоти, 11. Доменико Берарди

Селекционер: Роберто Манчини

Испания: 23. Унай Симон – 2. Сесар Аспиликуета, 24. Аймерик Лапорт, 12. Ерик Гарсия, 18. Жорди Алба – 5. Серхио Бускетс (к), 8. Коке, 26. Педри – 19. Дани Олмо, 21. Микел Оярсабала, 11. Феран Торес (62 – 7. Алваро Мората)

Резерви: 1. Давид де Хеа, 13. Роберт Санчес, 3. Диего Йоренте, 4. Пау Торес, 6. Маркос Йоренте, 7. Алваро Мората, 9. Жерар Морено, 10. Тиаго Алкантара, 14. Хосе Гая, 16. Родри, 17. Фабиан Руис, 20. Адама Траоре

Селекционер: Луис Енрике

Съдия: Феликс Брих

Стадион: Уембли (Лондон)