Грузинец приземи Федерер
Швейцарецът загуби втората среща след завръщането си на корта след 14-месечна пауза

Грузинецът Николоз Басилашвили върна в суровата реалност 20-кратния победител в турнири от Големия шлем Роджър Федерер, надигравайки го в три сета в четвъртфинален двубой от надпреварата на твърда настилка в Доха.

Роденият през 1992 година в Тбилиси тенисист си осигури място в полуфиналите от турнира в катарската столица с награден фонд 788 хиляди долара, надделявайки над втория в схемата швейцарец с 6:3, 1:6, 5:7 за час и 52 минути.

Федерер започна силно и след пробив в четвъртия гейм успя да спечели първия сет с 6:3. Постепенно обаче си пролича липсата на игрова практика на швейцареца, който участва в първия турнир от 14 месеца насам.

Басилашвили доминираше във втората част и даде само гейм на отпадналия физически Федерер – 6:1.

В решаващия трети сет швейцарецът възвърна енергията си и поведе с 5:4. Стигна дори до мачбол, но грузинецът не се поддаде на напрежението и взе подаването си за 5:5, след което спечели и следващите два гейма и се поздрави с победата.

В полуфиналите Басилашвили ще се изправи срещу американеца Тейлър Фритц.