Храбър Етър показа, че може да воюва и печели
Виолетовата армада на Томаш наддлеяха над Любо Пеневия Царско село

Възроденият след идването на Александър Томаш Етър направи значима стъпка по трудния път към оцеляването в Първа лига, записвайки първа победа в първенството през този сезон.

Бойкият тим на Виолетовите надделя с 1:0 над Царско село на Любо Пенев, като единственото попадение в срещата беше същински шедьовър, който би попаднал във всички учебни помагала за игра с глава.

Негов автор стана обичайният заподозрян – бившият таран на Шефилд Уенздей Преслав Боруков, който изнесе серия от впечатляващи мачове след акостирането си на “Ивайло” в началото на сезона.

След само 10 минути игра Свилен Щерев напредна по десния фланг, пласира подканящо центриране към Боруков, който атакува в характерен “английски” стил топката с глава, за да не остави никакви шансове за стража на столичани Джони Пласид.

Гостите опитаха да отвърнат на предизвикателството и съумяха да излязат на стрелкови позиции, но Стефан Христов и Дилан Мартинс не поразиха целта. При най-изгодната възможност за изравняването на резултата Мартинс уцели напречната греда.

През първото полувреме Боруков нанесе и нов мощен удар, но този път Пласид парира опасността.

След почивката, която бе последвана от прекрасна възможност за Етър, при която Милчо Ангелов отправи зрелищен шут от въздуха, профучал съвсем близо до гредата на вратата на Царете, двата тима се вкопичха в динамична битка, но до нов гол не се стигна.

Малко преди изтичането на средата на второто полувреме реферът Георги Димитров показа два червени картони само в рамките на 150 секунди.

Най-напред десетката на Болярите Щерев фаулира откъсващия сам срещу Христо Иванов – Андерсон и бе отпратен под душовете, а съвсем скоро след това и Царско село остана с 10 души, след като Божидар Васев препъна отскубващия се напред Боруков.

След победата, гарнираната с втора поредна “чиста мрежа”, Етър остана последен, но вече само на точка зад Славия. Статистиците пък отбелязаха, че Виолетовите успяха само за два мача под ръководството на Томаш да спечелят 4 точки – повече от актива на тима в първите 12 кръга…

ЕТЪР – ЦАРСКО СЕЛО 1:0 (1:0)

Голмайстор: 1:0 Преслав Боруков (10)

Етър: 1. Христо Иванов-капитан, 83. Алдаир Ферейра, 11. Антон Огнянов (72′ – 72. Марк Едур), 44. Божидар Кацаров, 24. Георги Купенов, 7. Милчо Ангелов, 6. Пламен Крачунов, 99. Преслав Боруков, 23. Христофор Хубчев, 20. Яни Пехливанов, 10. Свилен Щерев
Резерви: 13. Анатоли Господинов, 8. Иван Михайлов, 9. Иван Петков, 98. Валентин Йосков
Треньор: Александър Томаш

Царско село: 30. Джони Пласид-капитан, 4. Ивайло Марков, 6. Антонио Георгиев, 10. Борис Галчев (87′ – 20. Лъчезар Балтанов), 11. Андерсон Кордейро (87′ – 7. Гианис Геролему), 14. Божидар Васев, 21. Емануил Манев (76′ – 8. Панайотис Лука), 22. Луис Педро, 25. Дилан Мартенс, 93. Иван Бандаловски, 98. Стефан Христов
Резерви: 1. Михаил Иванов, 3. Мартин Кавдански, 33. Дилян Георгиев, 26. Християн Чипев,
Треньор: Любослав Пенев

Жълти картони: Боруков, Щерев, Ангелов (Етър); Манев (Ц. село)