Лудогорец с куп пропуски, но победи Шахтьор (Солигорск) в края
Разградчани взеха аванс от един гол преди реванша в Сърбия
В мач №100 в Европа Лудогорец победи заслужено с 1:0 Шахтьор (Солигорск) при домакинството си в срещата от първия квалификационен кръг на Шампионската лига.

Разградчани срещнаха сериозен отпор от съперника си и на два пъти гредата покри гостите от това да получат гол, но в самия край родният шампион стигна до ценния успех.

Първата опасна ситуация пред една от двете врати беше в 3-ата минута, когато гостите опитаха с центриране отляво да внесат смут, но Кристиан Кахлина излезе и улови топката.

В 16-ата минута Каули разсече защитата на Шахтьор през центъра и изведе Десподов на отлична позиция, вратарят на гостите стигна първи до топката, но не успя да я задържи и като по чудо тя не влезе във вратата му. Шест по-късно Гутор беше доста по-съсредоточен, след като спря удар на Каули.
Лудогорец с куп пропуски, но победи Шахтьор (Солигорск) в края 1
В 32-та минута Кирил Десподов изпълни отлично фаул, но късметът не бе с него след като топката се отби от гредата. В 38-ата минута родният шампион на два пъти изтръпна пред вратата си, но съумяха да запазят нулевото равенство.

Второто полувреме започна със скоростна атака на Антон Недялков отляво, който намери Текпетей. Халфът изстреля истински снаряд с левия крак, но вратарят Гутов с невероятен рефлекс изби в корнер.
Лудогорец с куп пропуски, но победи Шахтьор (Солигорск) в края 2
В 51-ата минута отново Недялков влезе отляво и пусна към Десподов, който засече, но топката се озова в краката на Гутор. Пет минути по-късно майсторска намеса на Игор Пластун предотврати откриване на резултата. Малко преди да измине час игра Текпетей шутира мощно в долния ляв ъгъл, но Гутор се разтегна и изби. Две минути след това Пластун свали топката към Вердон, но ударът му срещна гредата.

Десет минути преди края Сотириу най-накрая донесе гол за Лудогорец, но флагът на страничния съдия беше вдигнат за засада. В 85-та минута Лудогорец можеше да си изпати, след като Пластун върна неразчетено топката към Кахлина и Антич се опита да го изправари, но ударът му излезе в аут, а опитът му да си изпроси дузпа му донесе само жълт картон за симуалция.

Във втората минута на продължението обаче разградчани стигнаха до заслуженото си попадение! Ману изведе Мавис Чибота, а той бе да се замисли пусна към Каули Оливейра и той останал на празна врата нямаше как да сбърка за 1:0.

Реваншът е идната седмица в Белград, тъй като Шахтьор няма как да домакинства на домашния си стадион.
Стартови състави:

Лудогорец: 71. Кристиан Кахлина, 22. Жордан Икоко, 24. Оливие Вердон, 30. Игор Пластун, 3. Антон Недялков -к, 25. Стефан Баджи, 8. Клод Гонсалвеш, 95. Каули Соуса, 37 Бърнард Текпетей (61′ 88. Вандерсон), 28. Клаудиу Кешеру (61′ 19. Пиерос Сотириу ), 11. Кирил Десподов (78′ 13. Мавис Чибота)

Шахтьор: 30. Александър Гутор, 5. Никола Антич, 20. Александр Сачивко, 21. Егор Филипенко, 99. Глеб Шаушченка, 10. Валон Ахмеди, 18. Никита Корзун (33′ 27. Сцоке), 77. Юри Кендиш-к, 19. Дмитрий Подстрелов (46′ 7. Игор Иванович), 88. Дембо Дарбо, 12. Джордже Иванович (68′ 22. Игор Стасевич)