Ботев триумфира в Дербито на Пловдив
Генев и дебютантът Лейн точни за Канарчетата, Илиев - за Локомотив. Капитанът на Черно-белите пропусна дузпа

Ботев надделя над Локомотив с 2:1 в напрегнато пловдивско дерби на “Коматево”, като всички по-интересни моменти се разиграха през второто полувреме.

114-ият сблъсък между двата най-популярни отбора в Града под тепетата донесе 41-ата победа на Жълто-черните.

Виктор Генев и дебютантът Джак Лейн дадоха солиден аванс на Канарчетата, а Димитър Илиев намали изоставането в края на срещата. В началото на втората част Илиев пропусна дузпа.

Сблъсъкът стартира с по-активна игра на домакините, като в 5-ата минута Тодор Неделев намери Емануел Току пред наказателното поле, а ганаецът шутира, но Лукас Редер се намеси рутинно.

3 минути по-късно Реда Рабей не успя да изчисти подаване на Бирсент Карагарен, а коженото кълбо се озова в краката на Парвиз Умарбаев, но изстрелът му бе неточен.

В 16-ата минута Тодор Неделев пусна добър пас към Антоан Бароан, който излезе сам срещу Рейдър, но стреля в аут впоследствие.

Темпото на игра спадна в следващите минути и логично двата тима не стигаха до голови възможности, а за това повлия и спирането на играта заради привържениците на Локомотив, които хвърлиха няколко седалки на терена и разбиха една от оградите на стадиона.

Възпитаниците на Александър Тунчев бяха много близо до попадението в 42-ата минута, когато Бирсент Карагерен изпрати истински снаряд от далечна дистанция, който обаче премина на сантиметри над напречната греда на Аргилашки.

В добавеното време за първото полувреме Антоан Бароан разпечата вратата на Локомотив с ефектна задна ножица, но голът му беше отменен заради засада.

Няколко минути след подновяването на играта Локомотив получи право да изпълни дузпа след скоростна акция. Добро взаимодействие между Димитър Илиев и Преслав Боруков продължи с мощно нахлуване в наказателното поле на Парвиз Умарбаев, който беше фаулиран от Георги Аргилашки.

Зад топката застана Илиев, но ударът му в долния десен ъгъл не бе особено прецизен и вратарят на Канарчетата спаси, съхранявайки нулевото равенство.

Четвърт час преди края крепостта пред Лукас Рейдър рухна. Автор на гола стана Виктор Генев, който плъзна топката зад голлинията с глава след прецизно центриране от ъглов удар на Тодор Неделев – 1:0.

Шест минути преди изтичането на редовното време Джак Лейн дублира аванса на Ботев, ознаменувайки дебюта си за Жълто-черните по възможно най-добрия начин. Асистенцията пък отново бе дело на Неделев.

В заключителните акорди на двубоя Димитър Илиев съкрати изоставането на Локомотив,  но за нещо повече време нямаше…

Ето и стартовите състави на двата тима:

Ботев Пловдив: 1. Георги Аргилашки, 3. Па Конате, 4. Виктор Генев, 6. Дилан Мертенс, 8. Тодор Неделев -к, 10. Емануел Току, 15. Джеймс Етоо, 18. Самюел Супрайен, 9. Мохамед Брахими, 11. Антоан Бароан

Резерви: 13. Хидайет Ханкич, 17. Николай Минков,20. Лъчезар Балтанов, 23. Димътър Тонев, 25. Станислав Работов, 26. Джак Лейн, 27. Атанас Чернев

Старши треньор: Азрудин Валентич

Локомотив Пловдив: 71. Лукас Рейдър, 19. Александър Василев, 20. Милош Петрович, 4. Кристиан Гомис, 5. Мартин Паскалев, 6. Емил Янчев, 7. Парвиз Умарбаев, 9. Бирсент Карагарен, 10. Венсал Марсел, 14. Димитър Илиев – к, 99. Преслав Боруков

Резерви: 1. Илко Пиргов, 61. Райън Бидунга, 44. Христо Иванов, 11. Ивайло димитров, 39. Иван Сулев, 2. Пламен Петров, 33. Иван Арамазов

Старши треньор: Александър Тунчев