Португалците оцеляха макар че играха повече от час с човек по-малко

Напорист Порто сложи край на европейските мечти на италианския шампион Ювентус, след като отстъпи с 3:2 в срещата-реванш от осминафиналите в Шампионската лига.

Преди две седмици Драконите спечелиха на своя “До Драгао” с 2:1, а днешният резултат им позволи да продължат напред с общ резултат 4:4 и повече реализирани голове на чужд терен.

Порто започна със самочувствие и още в първите минути осъществи някои опасни акции към вратата на домакините, но Матеус Урибе стреля в аут, а ударът на иранеца Мехди Тареми беше блокиран от Леонардо Бонучи.

Малко повече от четвърт час след началото на двубоя пък португалците получиха право да изпълнят дузпа след интервенция на Мерих Демирал срещу Тареми. Системата ВАР прегледа отсъждането на рефера Бьорн Кайперс, но не го промени.

Зад топката застана Сержио Оливейра, който не сгреши с удара си от бялата точка – 0:1.

Малко по-късно стражът на Порто Агустин Марчесин демонстрира високата си класа, парирайки коварен шут на Алваро Мората, а в самия край на първото полувреме вратарят на Юве Войчех Шчесни спаси домакините от второ попадение на Оливерйра.

Броени минути след подновяването на играта Бианконерите се върнаха в играта, след като Федерико Киеза бе точен с прекрасен удар след прецизна асистенция на Кристиано Роналдо.

Порто го направи - елиминира Юве след драма в Торино 1

Съвсем скоро след това положението на Порто стана още по-тежко, след като Тареми получи втори жълт картон и остави своя тим с 10 души на терена.

Натискът на Юве се засили, а Киеза направи сериозен пропуск, стреляйки в страничния стълб от близко разстояние.

Не след дълго все пак отново той бе оставен непокрит в близост до Марчесин и след изкушаващото центриране на Хуан Куадрадо опъна мрежата с глава. ВАР се задейства отново заради съмнения за засада, но след дълги преглеждения Кайперс зачете гола – 2:1.

Юве продължи да натиска, но така и не успя да намери верния път към вратата. Всъщност в добавеното продължение на редовните 90 минути Мората прати топката в мрежата зад Марчесин, но ВАР отмени попадението поради засада.

Така двубоят влезе в продължения.

Домакините създадоха няколко добри положения, но отново не успяха да поразят целта. Пет минути преди края пък Оливейра изпълни ниско пряк свободен удар, топката премина под скочилия Роналдо и влетя в мрежата – 2:2.

Португалците обаче нямаха никакво време да се насладят на попадението.

Роналдо направи сериозен пропуск още в ответната атака, а веднага след това Адриен Рабио бе точен с глава след центриране от ъглов удар.

ЮВЕНТУС- ПОРТО 3:2 след прод. (4:4 общ резултат)

ГОЛМАЙСТОРИ: 0:1 Сержио Оливейра (19-дузпа); 1:1 Федерико Киеза (49); 2:1 Федерико Киева (63); 2:2 Сержио Оливейра (115); 3:2 Адриен Рабио (116)

Ювентус: 1. Войчех Шчесни, 16. Хуан Каудрадо, 19. Леонардо Бонучи-К (75′ – 4. Матайс Де Лихт), 28. Мерих Демирал, 12. Алекс Сандро, 5. Артур Мело (102′ – 44. Деян Кулушевски), 25. Адриен Рабио, 22. Федерико Киеза (102′ – 33. Федерико Бернардески), 8. Аарън Рамзи (75′ – 14. Уестън МакКени), 7. Кристиано Роналдо, 9. Алваро Мората.
Резерви: 31. Карло Пинсолио, 77. Джанлуиджи Буфон, 3. Джорджо Киелини, 36. Алесандро Ди Пардо, 37. Раду Драгусин, 38. Джанлука Фработа, Николо Фагиоли
Треньор: Андреа Пирло

Порто: 1. Агустин Марчесин, 18. Уилсон Манафа, 19. Шнасел Мбемба, 3. Пепе-К, 12. Зайду (71′ – 7. Луис Диас), 27. Сержио Оливейра, 8. Матеус Урибе (90′ – 16. Марко Груич), 17. Хесус Корона, 25. Отавио (62′ – 32. Маланг Сар), 11. Муса Марега (106′ – 29. Тони Мартинес), 9. Мехди Тареми
Резерви: 99. Диого Коста, 4. Диого Лейте, 6. Мамалу Лоум, 28. Фелипе Андерсон, 30. Еванилсон, 31. Нану, 50. Фабио Виейра, 85. Франсиско Консейсао
Треньор: Сержио Консейсао

Жълти картони: Кеза, Куадрадо, Бернардески, Рабио (Юве); Отавио, Тареми, Оливейра (Пор)
Червен картон: Тареми (Пор)