Дания е първият четвъртфиналист след разгромна победа над Уелс
"Червения динамит" избухна, вкара четири безответни гола на "драконите"

Дания е първият четвъртфиналист на Евро 2020, след като спечели с 4:0 осминафиналния сблъсък с Уелс. В герой за „червения динамит“ се превърна Каспер Долберг, който вкара първите две попадения, третият бе дело на Йоаким Меле, а в добавеното време на втората част Брайтуайт също се разписа. Така точно 29 години след най-големия успех на датчаните – трофея от Евро 1992, на същата дата днес „червения динамит“ записа още една значима победа. В спор за място на полуфиналите датчаните ще срещнат победителя от мача Нидерландия – Чехия.

Срещата на „Йохан Кройф Арена“ започна по-добре за „драконите“, които направиха няколко нелоши влизания в половината на Дания, които обаче завършиха без точен изстрел.

Дания е първият четвъртфиналист след разгромна победа над Уелс 1

В 10-ата минута Гарет Бейл бе много близо до откриване на резултата, но след наегов изстрел от дистанция топката премина близо до десния страничен стълб.

„Червения динамит“ постепенно намери правилния ритъм и изравни играта, а в 27-ата минута датчаните нанесоха своя удар. Каспер Долберг напредна добре в половината на Уелс и с великолепен далечен удар намери левия ъгъл на вратата пазена от Даниел Уорд.

Дания е първият четвъртфиналист след разгромна победа над Уелс 2

Пет по-късно Дамсгор проби отляво и след двойно със свой съотборник успя да пусне по земя от аутлинията за Долберг, който с гръб към вратата опита техничен удар, но вратарят Уорд показа добър рефлекс и отрази удара.

Конър Робъртс получи разтежение в 38-ата минута и трябваше да бъде заменен принудително, а на негово място в игра влезе Неко Уилямс.

В първата минута от добавеното време датчаните направиха нов пропуск. Йенс Ларсен центрира отдясно към далечната греда, Брайтуайт опита да овладее, но просто спря топката за Меле, който потърси близкия ъгъл на вратата, но Уорд внимаваше и изби в корнер.

Второто полувреме започна по възможно най-лошия начин за „драконите“. В 48-ата Брайтуайт направи добър рейд отдясно, след което центрира към точката за дузпа, там Неко Уилямс направи много неточно изчистване и прати право в Долберг, който с точен изстрел удвои. Играчите на Уелс имаха претенции за нарушение на Симон Кяер срещу Кийфър Мур в самото начало на атаката, но попадението бе зачетено.

Мощен изстрел на Дан Джеймс в 59-ата бе спрян с тяло от бранител на Дания.

В 65-ата Матиас Йенсен пробва изненадващ фалцов удар, при който топката мина на милиметри от левия страничен стълб.

Андреас Корнелиус отправи коварен удар в 86-ата минута, при който Дани Уорд с усилие спаси. Последва добавка на Брайтуайт и кълбото се отби в гредата, а Андреас Кристенсен също не успя от добра позиция да отбележи.

Минута преди края на редовното време Йоаким Меле направи резултата класически – 3:0.

В 90-ата минута Хари Уилсън получи пресилен червен картон за нарушение срещу Меле.

Мартин Брайтуайт все пак се разписа в добавеното време. Първоначално попаднието бе отменено заради засада, но след дълга проверка с ВАР, все пак голът бе зачетен.

Уелс: 12. Дани Уорд, 4. Бен Дейвис, 6. Джо Родън, 7. Джо Алън, 10. Аарън Рамзи, 11. Гарет Бейл (к), 13. Кийфър Муур, 14. Конър Робъртс, 16. Джо Морел, 20. Даниел Джеймс, 22. Крис Мефам

Дания: 1. Каспер Шмайхел, 3. Яник Вестергор, 4. Симон Кяер, 5. Йоаким Меле, 6. Андреас Кристенсен, 8. Томас Дилейни, 9. Мартин Брайтуайт, 12. Каспер Долберг, 14. Микел Дамсгор, 17. Йенс Стригер Ларсен, 23. Пиер-Емил Хьойберг