„Червения динамит“ изпепели Чехия и е на полуфинал!
Дания спечели с 2:1 четвъртфинала и чака победителя от Англия - Украйна

Дания се класира за полуфиналите на Евро 2020 след успех с 2:1 над Чехия двубой, който се игра в Баку. „Червения динамит“ направи много силно първо полувреме, в което Дилейни и Долберг се разписаха, а след почивката Шик върна един гол за Чехия.

Така Дания ще играе на 7 юли с победителя от мача Украйна – Англия, който се играе по-късно днес. Другият полуфинал е Испания – Италия и ще се проведе ден по-рано, на 6 юли.

Първите 45 минути на двубоя минаха под диктовката на датския тим. Още в 5-ата минута „червения динамит“ стигна до гол. Стригер Ларсен центрира от корнер, Томас Дилейни бе оставен абсолютно непокрит и с точен удар с глава разпечата вратата на чехите.

В 13-ата минута Вацлик трябваше да излиза и да блокира удар на Дамсгор, който направи добър пробив по десния фланг.

Четири по-късно Дилейни пропусна да удвои, след като при центриране на Ларсен нанесе неточен удар с коляно.

В средата на първата част Каспер Шмайхел направи грешка при изнасянето на топката, но секунди след това се реваншира за своето действие и блокира удар на Холеш.

В 42-ата минута Йоаким Мееле центрира от левия фланг, Брайтуайт не успя да засече с глава, но зад него Долберг засече в движение и порази вратата на Чехия за втори път в мача.

Чехите стартираха ударно след почивката, като Шмайхел трябваше да се намесва след опасни удари на Краменчик и Барак. В 49-ата минута обаче стражът на Дания нямаше какво да направи при изстрел на Патрик Шик, който върна едно попадение. Това бе пето попадение за Шик на Евро 2020, с което се изравни с лидера до този момент – Кристиано Роналдо.

Вацлик се намеси на ниво при удар на Поулсен в 78-ата, а четири по-късно Мееле остана сам срещу стража, който отново показа класа и опази мрежата си от трети гол.

Датчаните задържаха крехкия си аванс до края на последния съдийски сигнал и се класираха за полуфиналите на Евро 2020.

Чехия: 1. Томаш Вацлик – 3. Ондрей Челустка, 5. Владимир Цоуфал, 6. Томаш Калаш, 7. Антонин Барак, 9. Томаш Холеш, 10. Патрик Шик, 12. Лукаш Масопуст, 13. Петър Шевчик, 15 Томаш Сучек (к), 18. Ян Борил

Селекционер: Ярослав Шилхави

Дания: 1. Каспер Шмайхел – 3. Яник Вестергор, 4. Симон Кяер (к), 5. Йоаким Мееле, 6. Андреас Кристенсен, 8. Томас Дилейни, 9. Мартин Брайтуайт, 12. Каспер Долберг, 14. Микел Дамсгор, 17. Йенс Стригер Ларсен, 23. Пиер-Емил Хьойберг

Селекционер: Каспер Хюлманд

Съдия: Бьорн Кайперс (Нидерландия)

Стадион: Олимпийски (Баку)