Миг на гениалност на Хюн-Мин Сон в добавеното време прати азиатците към елиминациите.

Съставът на Южна Корея поднесе сензацията и победи изключително драматично отбора на Португалия с 2:1 в последен мач от груповата фаза на Световното първенство в Катар.

По този начин в таблицата на група “H” азиатците се нареждат на второто място с актив от 4 точки, докато “мореплавателите” остават лидери с 6 пункта.

Така към фазата на елиминациите продължават Португалия и Южна Корея, докато Уругвай, който е със същия актив – 4 точки, отпада, въпреки че победи Гана с 2:0.

Причината за това е, че корейците са с по-добра голова разлика и повече отбелязани попадения.

“Мореплавателите” излязоха напред в резултата още в 5-ата минута, когато Диого Далот направи отличен индивидуален рейд и навлезе в наказателното поле, а от там предостави хубав пас към Рикардо Орта, който от близко разстояние с мощен шут не остави шансове на Сьонг-Гю Ким и отбеляза първото си попадение на Мондиала.

В 17-ата минута се стигна до попадение за корейците, което обаче бе правилно отменено заради положение на засада. След центриране от пряк свободен удар Диого Коща направи страхотно спасяване, а кълбото стигна до Жин Ку Ким, който бе точен, но съотборникът му У-Йон Чун беше в нередовна позиция.

Все пак азиатците възстановиха равенството на таблото само 10 минути по-късно. Тогава след корнер Кристиано Роналдо не игра по най-добрия начин в наказателното поле и след това топката се оказа в краката на Ким Юнг-Квон, който нямаше как да сбърка от изгодна позиция.

В 91-ата минута корейците стигнаха до победното попадение, след като Хюн-Мин Сон тръгна на самостоятелен индивидуален пробив и стигна до наказателното поле, където пусна невероятен пас към резервата Хи-Чан Хванг, който бе точен с майсторско изпълнение.

Южна Корея – Португалия 2:1

0:1 Рикардо Орта (5′)

1:1 Ким Юнг-Квон (19′)

2:1 Хи-Чан Хванг (90’+1′)

Стартовите състави на двата отбора:

Южна Корея: 1. Сьонг-Гю Ким, 3. Джин-Су Ким 15. Мун-Хван Ким, 19. Ким Юнг-Квон, 20. Кюнг-Вон Квон, 5. Ву-Йонг Юнг, 6. Ин-Беом Хванг, 18. Канг-Ин Лий, 7. Хюн-Мин Сон, 9. Ги Сунг-Чо, 10. Жае-Сун Лий

Резерви: 12. Бум-Кюн Сонг, 21. Хьон-Ву Жо, 2. Йонг-Гю Йон, 4. Мин-Джае Ким, 8. Сьонг-Хо Паик, 11. Хи-Чан Хванг, 13. Юн-Хо Сон, 14. Чул Хонг, 16. Уй-Джо Хванг, 17. Санг-Хо На, 22. Чанг-Хун Квон, 23. Тае-Хван Ким, 24. Ю-Мин Чо, 25. Ву-Йонг Жонг, 26. Мин-Кю Сонг

Селекционер: Пауло Бенто

Португалия: 22. Диого Коща, 2. Диого Далот, 3. Пепе, 20. Жоао Кансело, 24. Антонио Силва, 17. Жоао Марио, 18. Рубен Невеш, 23. Матеуш Нунеш, 7. Кристиано Роналдо, 16. Витиня, 21. Рикардо Орта

Резерви: 1. Руи Патрисио, 12. Жозе Са, 4. Рубен Диаш, 5. Рафаел Герейро, 6. Жоао Палиня, 8. Бруно Фернандеш, 9. Андре Силва, 10. Бернардо Силва, 11. Жоао Феликс, 14. Уилиям Карвальо, 15. Рафаел Леао, 26. Гонсало Рамош