google новини лого Последвай ни
Добави коментар
нов БЕЗПЛАТНА ИГРА
livescorebet-logo

ЗАЛОЖИ 20ЛВ. И ВЗЕМИ 50ЛВ. В БЕЗПЛАТНИ ЗАЛОЗИ

ВХОД >
СПЕЧЕЛИ ДО 50ЛВ В БРОЙ ЗА ВСЕКИ ГОЛ
Попадението на Ангел Червенков в дуела с Кайзерслаутерн в турнира за КЕШ и до днес остава единствено в европейската история на Виолетовите

На днешния 2 октомври през 1991 година се играе един от най-паметните мачове в историята на спечелилия единствената си шампионска титла няколко месеца по-рано Етър.

Виолетовите приемат германския първенец Кайзерслаутерн в среща-реванш от първия кръг в турнира за Купата на европейските шампиони (КЕШ), предшественик на Шампионската лига.

30 години от първия гол на Етър в Европа 1

В първата среща Лаутерите печелят с 2:0, но предвожданият от Георги Василев тим няма никакво намерение да развява бялото знаме.

И наистина, Етър изиграва страхотен мач на наводнения от падналия дъжд терен, който в крайна сметка завършва злощастно наравно – 1:1. Централният бранител Ангел Червенков дава аванс на домакините в края на първото полувреме, а Кайзерслаутерн възстановява паритета със щастливо попадение секунди преди последния съдийски сигнал.

Голът на Червенков има историческа стойност за Болярите, тъй като освен че е първи за отбора в мач от европейските клубни турнири, до днес остава единствен за тима в официалните континентални надпревари.

Може да бъде изображение с 1 човек и изправен

Дуелът с Лаутерн е второто и последно засега участие на Етър в Европа. При дебюта си на сцената на Стария континент през 1974 година Виолетовите изиграват два незабравими мача в турнира за Купата на УЕФА с италианския гранд Интер.

В тях обаче Болярите не успяват да реализират гол. Двубоят на стадион “Ивайло” завършва 0:0, а срещата в Милано е загубена с 0:3. По ирония на съдбата двубоят на “Сан Сиро” се играе на същата – 2 октомври. (б. а. – горната снимка на Етър е от тази среща).

Етърци започват пределно мобилизирани и още в първите минути показват, че са решени на всичко, за да стигнат до победа срещу изключително добре подготвените във физическо отношение германци.

Особено работоспособни в средата на терена са снажният Георги Попиванов и елегантният Александър Димов, наречен от наставника на гостите Карл-Хайнц Фелдкамп “международен майстор”. Сериозни усилия хвърлят и сърцатите Георги Георгиев и Пламен Петков.

В защитното каре, умело направлявано от Трифон Иванов, безупречно действат Цветомир Първанов, Цанко Цветанов и Ангел Червенков, а зад сигурност внася Олег Моргун, който през този сезон заменя напусналия капитан Николай Донев.

30 години от първия гол на Етър в Европа 2

Заради нелепо решение на тогавашното ръководство на Болярите и донякъде заради изсипалия се над Велико Търново дъжд, ансамбълът на Гошо Василев получава подкрепа едва от около десетина хиляди зрители при очакван доста по-голям брой.

В дните преди очаквания с огромен интерес сблъсък голяма част от привържениците на Етър са попарени от новината, че шефовете на клуба са обявили нечуваната за онова време в Старопрестолния град цена на билети от 30 лева.

Въпреки това присъстващите на “Ивайло” оказват сериозна подкрепа, а гостите също са окуражавани от група свои фенове.

Етър наистина играе много силно, като през първото полувреме пропуска няколко изгодни положения. Най-близо до гола са таранът Преслав Гетов и другият здравеняк в атаката на домакините – Петър “Патрик” Витанов.

30 години от първия гол на Етър в Европа 3

Стига се обаче и до 44-ата минута. Съветският арбитър Вадим Жук отсъжда свободен удар вдясно от наказателното поле на гостите.

Георги Георгиев пласира изкушаващо центриране, след което настъпва разбъркване пред Гералд Ерман. Най-съобразителен се оказва Червенков, който от близко разстояние изпраща топката в мрежата – 1:0.

Еуфория на “Ивайло”, а присъстващите започват още по-силно да мечтаят за чудото.

След подновяването на играта се забелязва, че предводителят на Лаутерите Карл-Хайнц Фелдкамп е направил някои корекции и на свой ред гостите започват да поглеждат по-често към вратата на Олег Моргун, който обаче парира с вещина опасностите.

В средата на втората част Гошо Василев рискува, вкарвайки в игра трети нападател в лицето на Игор Кислов на мястото на халфа Пламен Петков. Малко по-късно изглежда сякаш срещу голмайстора от Донецк е извършено нарушение в наказателното поле, но свирката на Жук остава безмълвна.

В последния четвърт час игра Етър осъществява масиран натиск, като успява да създаде куп опасности пред вратата на Кайзерслаутерн.

Георгиев след едно от характерните заучени положения при корнер, при които “осмицата” излизаше на предна греда и отиграваше топката  с глава, Цанко Цветанов и Червенков “докосват” бленувания втори гол, но силно представилият се Ерман е непробиваем.

Против логиката на играта в заключителните акорди на срещата гостите стигат до равенство. Витечек нанася остър шут от 20-ина метра, след който топката се отклонява в главата на Деген и изненадва Моргун – 1:1.

“Физическа мощ, позната германска дисциплина, натискане до последната секунда това са оръжия, които противникът ни имаше, а ние не познаваме до съвършенство,” споделя Гошо Василев след края на мача.

“Съжалявам за отпадането, макар че след първия мач това можеше и да се очаква. Бих отличил Червенков, Моргун, Цветанов.”

2 октомври 1991 година

ЕТЪР – КАЙЗЕРСЛАУТЕРН 1:1 (1:0)

ГОЛМАЙСТОРИ: 1:0 Червенков (44), 1:1 Деген (90)

ЕТЪР: Олег Моргун, Цветомир Първанов, Ангел Червенков, Цанко Цветанов, Трифон Иванов, Георги Георгиев, Георги Попиванов (77 – Николай Гавалюгов), Александър Димов, Пламен Петков (65 – Игор Кислов), Преслав Гетов, Петър Витанов.
КАЙЗЕРСЛАУТЕРН: Ерман, Функел, Шефер, Щумпф, Лутц (89 – Шер), Голдбек, Хотич, Дули, Витечек, Винклер (74 – Деген), Фогел.

СЪДИИ: Вадим Жук; Вл. Овчинников, Яр. Дружко (СССР)

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Цветанов, Попиванов, Витанов, Иванов (Етър); Винклер, Щумпф (Кайзерслаутерн)

СТАДИОН: “Ивайло” – 10 000 зрители