Англия измъкна победа в Исландия с дузпа в края

С гол на Рахийм Стърлинг от дузпа десетина секунди след изтичането на редовните 90 минути Англия се добра до измъчена победа с 1:0 като гост на Исландия в дебютната си среща от група на 2 дивизия „А“ в Лигата на нациите.

Късната драма в Рейкявик обаче продължи и в добавеното време, когато домакините също получиха право да изпълнят 11-метров наказателен удар, след като реферът Сърджан Йованович прецени, че Джо Гомес е нарушил правилата срещу Алберт Гудмундсон в наказателното поле.

Биркир Биярнасон обаче изпусна да донесе точката за исландците, изпращайки топката над напречната греда при удара си от бялата точка.

Дузпата за Англия бе отсъдена, след като Сверир Инги Ингасон игра с ръка в наказателното поле на своя тим. Освен наказателен удар пък той си “заработи” и червен картон.

Стърлинг избра да шутира в средата на вратата, като рискът му се оказа оправдан, тъй като Ханес Халдерсон побърза да се хвърли наляво. Статистиците пък обявиха, че това е 13-ия гол за Англия на бързоногия играч на Манчестър Сити.

Островитяните пратиха топката в мрежата след само шест минути игра, но той не бе зачетен, заради отсъдена засада. ВАР не присъства в Лигата на нациите, но телевизионните повторенията показаха, че разписалият се Хари Кейн е бил в чиста позиция при центрирането на Стърлинг.

Облаците се сгъстиха над лагера на англичаните в 70-ата минута, когато Кайл Уокър бе изгонен за втори жълт картон, извършвайки глуповато нарушение.

Фортуна обаче се усмихна на състава на Гарет Саутгейт два пъти в добавеното време и пълният комплект точки отлетя от Рейкявик…

ИСЛАНДИЯ – АНГЛИЯ 0:1 (0:0)

ГОЛАМАЙСТОР: 0:1 Рахийм Стърлинг (90+1 – дузпа)

ИСЛАНДИЯ (4-4-2): 1. Ханес Халдерсон – 2. Хордур Хермансон, 5. Сверир Инги Ингасон, 14. Кари Арнасон (к), 18. Хордур Магнусон – 21. Арнор Траустасон, 8. Биркир Биярнасон, 4. Виктор Палсон, 15. Йон Дагур – 11. Алберт Гудмундсон, 22. Йон Дади Бодварсон

Старши треньор: Ерик Хамрен

АНГЛИЯ (4-1-4-1): 1. Джордан Пикфорд – 3. Киърън Трипиър, 6. Ерик Дайър, 5. Джо Гомес, 2. Кайл Уокър – 4. Деклан Райс – 7. Рахийм Стърлинг, 11. Фил Фоден, 8. Джейм Уорд-Праус, 9. Джейдън Санчо – 10. Хари Кейн (к)

Старши треньор: Гарет Саутгейт

Главен съдия: Сърджан Йованович, Сърбия

Стадион: „Лаугардалсверюур“, Рейкявик, Исландия