Дебют с победа за Финландия в незабравим футболен ден
Двубоят на "Паркен" ще бъде запомнен и със смразяващия инцидент с Кристиан Ериксен в края на първата част

Финландия записа историческа първа победа в дебюта си на европейски футболни финали, надделявайки с 1:0 над Дания в мач на стадион “Паркен” в Копенхаген, който беше помрачен от смразяващ инцидент в края на първото полувреме.

Халфът на Червения динамит Кристиан Ериксен колабира в близост до тъч линията без да има съприкосновение с друг играч. В продължение на няколко минути медицински екип опита да стабилизира играча чрез сърдечен масаж, а шокираните му съотборници го наобиколиха със сълзи на очите.

Дебют с победа за Финландия в незабравим футболен ден 1

Минути по-късно организаторите закриха случващото се с бял параван, а след това Ериксен бе транспортиран в болница.

Двубоят беше прекратен, но около половин час по-късно се появиха новините, че датският полузащитник е в стабилно състояние, а не след дълго УЕФА обяви, че срещата ще се доиграе, като такова е било желанието на играчите на двата тима.

Дебют с победа за Финландия в незабравим футболен ден 2

Най-напред бяха доиграни четирите оставащи минути от първата част, които пък бяха последвани от кратък петминутен антракт.

Дебют с победа за Финландия в незабравим футболен ден 3

Единственото попадение в срещата бе реализирано от Йоел Похянпало четвърт час след подняването на играта. След центриране отляво на Йере Уронен той нанесе коварен изстрел с глава, след който обаче стражът на датчаните Каспер Шмайхел можеше да се намеси и по-убедително.

Домакините опитаха да отвърнат на предизвикателството, а в 74-ата минута получиха право да изпълнят дузпа, след като реферът Антъни Тейлър прекалено лесно посочи бялата точка след безобидно съприкосновение между Паулус Араажури и Юсуф Поулсен.

Пиер-Емил Хьойберг обаче шутира неубдително и увереният през целия мач вратар на Суоми Лукас Храдецки парира удара.

Европейските шампиони от 1992 година продължиха да търсят изравнителния гол, но финландците отговориха с безупречно представане в дефанзивен план.

ДАНИЯ – ФИНЛАНДИЯ 0:1 (0:0)
ГОЛМАЙСТОР: 0:1 Йоел Похянпало (60)

Дания: 1. Каспер Шмайхел, 18. Даниел Вас, 4. Симон Кяер (кап), 6. Андреас Кристенсен, 5. Йоаким Мееле – 10. Кристиан Ериксен (43′ – 24. Матиас Йенсен), 23. Пиер-Емил Хьойберг 8. Томас Дилейни – 20. Юсуф Поулсен, 19. Йонас Винд, 9. Мартин Брайтуайт

Резерви: 16. Йонас Льосл, 22. Фредерик Рьонов, 2. Йоаким Андерсен, 3. Яник Вестергор, 11. Андреас Сков Олсен, 12. Каспер Долберг, 14. Микел Дамсгор, 16. Кристиан Норгард, 17. Йенс Стригер, 21. Андреас Корнелиус, 24. Матиас Йенсен, 26. Николай Бойлесен

Треньор: Каспер Хюлманд

Финландия: 1. Лукас Храдецки, 22. Юка Райтала,  2. Паулус Араажури, 3. Даниел О’Шонеси, 18. Йере Уронен – 8. Робин Лод, 6. Глен Камара, 14. Тим Спарв (кап), 4. Йоона Тойвио – 20. Йоел Похянпало, 10. Теему Пуки

Резерви: 12. Йесе Йоронен, 23. Анси Якола, 5. Лео Вайсанен, 7. Робърт Тейлър, 9. Фредрик Йенсен, 11. Расмус Шулер, 13. Пири Сойри, 16. Николас Хамалайнен, 19. Йони Кауко, 21. Ласи Лапалайнен, 25. Робърт Иванов, 26. Маркус Форс

Треньор: Марку Канерва