Аржентина подчини Франция и мечтата на Меси се превърна в реалност
Лео и компания детронираха "петлите" и превзеха световния връх!

Съставът на Аржентина триумфира на Мондиала, който се провежда в Катар, и отборът, воден от Лионел Скалони, се превърна в 22-рия световен шампион по футбол.

Това стана факт след изключително драматична победа на “гаучосите” над световния шампион от 2018-та година Франция след продължения и дузпи на препълнения до краен предел стадион “Лусиал” в Катар.

По този начин “петлите” не успяха да защитят титлата си и я сдадоха, а аржентинците спечелиха ценния трофей за трети път в своята история.

За последно южноамериканците триумфираха като първи в света през далечната 1978-ма година, когато победиха Нидерландия.

Сблъсъкът между Аржентина и Франция завърши при резултат 2:2 в редовното време, а в продълженията двата тима си вкараха още по един гол, а така новият носител на световната титла трябваше да бъде решен след изпълнения на дузпи.

От изстрелите от бялата точка “гаучосите” показаха по-здрави нерви и успяха да спечелят с 4:2, а по този начин да се отдадат и на заслужени празненства след това.

Първото попадение за Аржентина падна в 23-ата минута, когато Анхел ди Мария бе фаулиран в наказателното поле на Франция, а главният съдия отсъди бялата точка. С изпълнението на дузпата се нагърби суперзвездата Лионел Меси, който прати коженото кълбо в долния ляв ъгъл на вратата на Юго Лорис, който пък скочи в обратния ъгъл.

В 36-ата минута падна и вторият гол във вратата на Франция. Тогава след светкавична контраатака Лионел Меси пусна топката към десния фланг, където в атаката се бе включил Алексис Мак Алистър. Играчът на Брайтън напредна към наказателното поле и предостави страхотно подаване към нахлуващия на скорост Анхел ди Мария, който с премерен изстрел преодоля Юго Лорис.

Французите се върнаха в срещата в 79-ата минута, когато Николас Отаменди изпусна Коло Муани и го задържа в наказателното поле, а полският рефер Шимон Марчиняк посочи за втори път в мача дузпата. Зад топката застана Килиан Мбапе, който шутира силно, като Емилиано Мартинес хвана ъгъла, но все пак кълбото се озова в мрежата му.

Голът на “петлите” сякаш стъписа аржентинците и само няколко секунди по-късно те инкасираха ново попадение във вратата си. След добро разиграване между играчите на Франция топката се оказа в краката на Маркус Тюрам, който със страхотен пас изведе на отлична позиция Килиан Мбапе, а нападателят с мощен шут разпечата за втори път вратата на “гаучосите”, за да върне равенството на таблото.

В минутите до края сериозни положения и пред двете врати не липсваха, но най-близо до гола бе Лионел Меси в добавеното време на срещата, когато шутира силно от разстояние, но ударът бе право в обсега на Юго Лорис и капитанът на “петлите” успя да избие кълбото. По този начин срещата на “Лусиал” влезе в продължения.

Продълженията доставиха нови любопитни ситуации и възможности за попадения. Лаутаро Мартинес в самия край на първото продължение бе много близо до победния гол за Аржентина, но ефектният му изстрел от въздуха бе блокиран с глава от Рафаел Варан.

В 109-ата минута Лаутаро Мартинес бе изведен добре по крилото и шутира, но Юго Лорис успя да парира. Впоследствие обаче топката стигна до краката на Лионел Меси, който от изгодна позиция я прати в мрежата. Появиха се съмнения за редовността на гола заради изчистването на Жул Кунде, но кълбото бе минало голлинията с пълния си обем.

Когато обаче изглеждаше, че южноамериканците ще триумфират с победата и ще грабнат световната титла, се стигна до нов обрат и бе отсъдена дузпа за игра с ръка на футболист на “гаучосите”. Килиан Мбапе се нагърби с изпълнението от 11-метровия наказателен удар и реализира своя хеттрик в мача.

Аржентина – Франция 3:3

1:0 Лионел Меси (23′ дузпа)

2:0 Анхел ди Мария (36′)

2:1 Килиан Мбапе (80′ дузпа)

2:2 Килиан Мбапе (81′)

3:2 Лионел Меси (109′)