Незрелият български отбор на Георги Дерменджиев понесе тежък удар, губейки с 1:3 срещу организираната и ефективна формация на Унгария в полуфиналния бараж за място на Евро 2020 пред около 1,500 зрители на стадион “Васил Левски”.

Това бе първата домакинска загуба на Лъвовете от този съперник от 1957 година насам.

Гостите реализираха три попадения от три точни удара във вратата на Пламен Илиев, като при всички тях домакините допуснаха смущаващи грешки.

Наивна България понесе тежък удар 1

Особено изпъкваше липсата на синхрон между двамата централни бранители Васил Божиков – Георги Терзиев, както и хаотичните им отигравания.

Унгария излезе напред след статично положение и безумно повдение на Божиков. След центриране от ъглов удар на Жолт Калмар, топката влезе от гърдите на Вили Орбан, който бе изпуснат по нелеп начин от капитана на българите. Голът бе прегледан от ВАР, а системата обяви, че няма нищо нередно.

Още при следващата атака Тодор Неделев нанесе мълниеносен удар към вратата на унгарците, но Петер Гулаши изби в ъглов удар.

В 26-ата минута и Галин Иванов нанесе остър шут с левия крак, но топката профуча край страничния стълб.

При удара обаче острието на ЦСКА 1948 получи мускулно разтежение и две минути по-късно напусна терена, отстъпвайки мястото си на Георги Йомов.

В 37-ата минута поканящото центриране отляво на Антон Недялков бе засечено с глава от Тодор Неделев, но Гулаши успя да отбие с крак.

В добавеното време на първата част България бе пред прага на изравнителния гол след поредна скоростна акция, но и този път шансът кацна на рамото на унгарците.

Наивна България понесе тежък удар 2

След пробив по десния фланг на Сисиньо, последва ниско центриране, след което Божидар Краев опита да порази целта с виртуозно отиграване с пета, но Гулаши инстинктивно изби с крак.

Стотина секунди след подновяването на играта унгарците обляха надеждите ни за обрат със студен душ след нова серия глуповати изпълнения.

Божиков направи излишен фаул, след изпълнението на Калмар застаналият в средата на стената Краев незнайно защо скочи, топката мина под стената, а изненаданият Илиев не реагира достатъчно бързо, за да спре топката по пътя и към мрежата – 0:2.

В 55-ата минута България получи право да изпълни дузпа, след като Ланг повали откъсващия се Краев. Той получи жълт картон и Тодор Неделев взе топката, за да изпълни наказателния удар.

След намеса на системата ВАР обаче се оказа, че нарушението е извън наказателното поле. Краев стреля от прекия свободен удар, но топката мина над напречната греда.

Четвърт час преди края резервата Николич се възползва от поредното неразбирателство между Терзиев и Божиков и с глава покачи на 0:3.

Силите на нашите стигнаха само за утешителното попадение на дебютиралия Георги Йомов.

Унгария пък продължава да мечтае за виза за Евро 2020, като във финалния бараж ще приеме тимът на Исландия, надиграл Румъния с 2:1.

БЪЛГАРИЯ – УНГАРИЯ 1:3 (0:1)

Голмайстори: 0:1 Вили Орбан (17), 0:2 0:2 Жолт Калмар (47), 0:3 Неманя Николич (75), 1:3 Георги Йомов (89)

Състави:
България: 23. Пламен Илиев – 6. Сисиньо, 3. Георги Терзиев, 15. Васил Божиков, 14. Антон Недялков – 16. Кристиян Малинов, 12. Янис Карабельов – 9. Бирсент Карагарен, 8. Тодор Неделев, 18. Галин Иванов – 10. Божидар Краев.
Резерви: 1. Мартин Луков, 13. Николай Михайлов, 2. Страхил Попов, 4. Валентин Антов, 5. Кристиан Димитров, 7. Доминик Янков, 11. Кирил Десподов, 17. Георги Йомов, 19. Исмаил Иса, 20. Димитър Илиев, 21. Димитър Велковски, 22. Александър Цветков
Селекционер: Георги Дерменджиев

Унгария: 1. Петер Гулаши, 2. Адам Ланг, 4. Атила Салай, 5. Атила Фиола, 6. Вили Орбан, 8. Адам Наги, 9. Адам Салай, 11. Филип Холендер, 13. Жолт Калмар, 18. Давид Сигер, 20. Роланд Шалай
Резерви: 12. Денеш Дибуш, 22. Лаос Хегедуш, 3. Кевин Варга, 7. Лоик Него, 10. Тамаш Чери, 14. Силвестър Хангуа, 15. Ендре Ботка, 16. Даниел Гаджаг, 17. Андраш Шафер, 19. Норберт Конивес, 21. Барнабаш Бесе, 23. Неманя Николич.
Селекционер: Марко Роси

Съдия: Шимон Марчиняк (Полша)