Николова отново надигра Дудова, Янева с пореден победен рейд 1
2 0
Титли за Селишка, Белберова и Оряшкова, мечтано завръщане на тепиха за Джанан Манолова

Държавният шампионат по борба за жени в столичната зала „София” – първото състезание при дамите за новата 2021 година, предложи серия от зрелишни схватки, като кулминацията, разбира се, настъпи при финалните двубои.

В очаквания с повишен интерес заключителен дуел в категория до 57 категория представителката на “Ангел Гочев” (Созопол) Евелина Николова отново демонстрира класа и надделя с туш над трикатната европейска шампионка Европа Биляна Дудова.

Николова отново надигра Дудова, Янева с пореден победен рейд 2

Николова, която успя да победи титулуваната си опонентка и на шампионата през октомври, поведе с 9:0 технически точки, а след това затвърди доминацията си с туш.

Категоричният успех на Николов бе чудесен завършек на силното и представяне в зала “София”, включващо три изразителни победи, като тя бе обявена и за най-резултатна състезателка.

За Дудова това бе първо състезание октомври насам, тъй като тя пропусна турнира за Световната купа в Белград, след като бе застигната от COVID-19 в навечерието на надпреварата.

Триумфиралата в сръбската столица Юлияна Янева не остави никакво съмнение за своето превъзходство в категория до 68 килограма и след четири комфортни победи очаквано стъпи на върха на почетната стълбичка.

Във финалната схвтака звездата от Белград, която защитава цветовете на “Юнак Локомотив”, успя да вземе своето, надделявайки с 5:0 над рутинираната София Георгиева.

Силното преставяне на Янева не остана незабелязано от специалистите, които съвсем заслужено я обявиха най-технична състезателка на шампионата.

Николова отново надигра Дудова, Янева с пореден победен рейд 3

Джанан Манолова направо мечтано завръщане на тепиха, печелейки титлата в категория до 65 килограма след двегодишно отсъствие от големия спорт заради майчинство.

В края на 2019 година бронзовата медалистка от световното през 2015-а стана за първи път майка на дъщеричка – Адел, а днес напомни за себе си с четири комфортни победи.

Бронзовата медалистка от Белград Миглена Селишка отвя конкуренцията при 50-килограмовите, записвайки 4 победи, в които не инкасира нито една техническа точка.

В решаващия двубой за златния медал Селишка надделя представителката на русенския Юнак-Локомотив Фатме Мандева.

В по-горната категория – до 53 килограма Сезен Белберова направи заявка за силна 2021 година, печелейки титлата по особено убедителен начин и победа с туш над Петя Липчева във финалната схватка

В отсъствието на световната и двукратна еврошампионка Тайбе Юсеин със златото в категория до 62 кг се окичи Виктория Бобева.

В категория до 76 кг ликува Мария Оряшкова, също постигнала четири безапелационни  победи, включително триумф с 10:0 срещу Ванеса Калоянова във финала.

При 55-килограмовите над всички бе  Магдалена Върбанова, която в заключителната схватка разгроми Назисе Таир с 10:0 технически точки, а категория до 59 килограма шампионка стана Ирена Бикова, туширала Весела Бръмчева във финала.

Ето и призьорките във всички категории:

кат. 50 кг
1 Миглена Селишка “Левски” София
2 Фатме Мандева “Юнак-Локомотив” Русе
3 Петя Делчева “Ангел войвода-Хасково” Хасково
3 Ивана Димитрова “Черноморец-св.борба” Бургас

кат. 53 кг
1 Сезен Белберова “Юнак-Локомотив” Русе
2 Петя Либчева “Черноморец-св.борба” Бургас
3 Димитринка Сергеева “Ангел войвода-Хасково” Хасково
3 Кристина Велева “Тракиец” Пловдив

кат. 55 кг
1 Магдалена Върбанова “Юнак-Локомотив” Русе
2 Назифе Таир “Станка Златева” Сливен
3 Веселка Веселинова “Ловеч” Ловеч
3 Теодора Станкова “Бургас” Бургас

кат. 57 кг
1 Евелина Николова “Ангел Гочев” Созопол
2 Биляна Дудова “Юнак-Локомотив” Русе
3 Александрина Кашинова “Рилски спортист” Самоков
3 Моника Барутчийска “Челопеч” Челопеч

кат. 59 кг
1 Ирена Бинкова “Странджа-2001” Средец
2 Весела Бръмчева “Ангел войвода-Хасково” Хасково
3 Цветомира Стефанова “Дан Колов” Севлиево

кат. 62 кг
1 Виктория Бобева “Юнак-Локомотив” Русе
2 Християна Димитрова “Бургас” Бургас
3 Рая Кьосева “Челопеч” Челопеч

кат. 65 кг
1 Джанан Манолова “Юнак-Локомотив” Русе
2 Изабел Христова “Челепоч” Челопеч
3 Невин Хасанова “Атлетик” Пловдив

кат. 68 кг
1 Юлияна Янева “Юнак-Локомотив” Русе
2 София Георгиева “Левски” София
3 Никол Ангелова “Васил и Георги Илиеви” Кюстендил

кат. 72 кг
1 Даяна Иванова “Берое” Стара Загора
2 Сийка Иванова “Левски” София
3 Илияна Димитрова “НСА-Васил Левски” София

кат. 76 кг
1 Мария Оряшкова “Юнак-Локомотив” Русе
2 Ванеса Калоянова “Странджа-2001” Средец
3 Моника Ангелова “Васил и Георги Илиеви” Кюстендил