Победа за историята в Дъблин прати ЦСКА напред в Европа
"Червените" са първият български отбор, който продължава напред в евротурнирите, след като губи у дома в първия мач.

ЦСКА победи Сейнт Патрикс с 2:0 като гост в среща реванш от третия квалификационен кръг на Лига на Конференциите. Така “червените” се класираха за плейофите на Лига на Конференциите, въпреки че загубиха първия мач с 0:1 в София преди седмица. В следващата фаза възпитаниците на Саша Илич ще играят срещу Базел, който елиминира Брьондби след изпълнения на дузпи.

Това бе историческа победа за бълграския клубен футбол. “Армейците” станаха първият български отбор, който продължава напред в Европа, въпреки че губи у дома в първия мач. Попаденията за ЦСКА в Дъблин отбелязаха Гарсес и Турицов от дузпа.

Двубоят на “Тала Стейдиъм” започна обещаващо, като имаше бързи атаки към двете врати. ЦСКА откри резултата в 11-ата минута, като точен бе Маурисио Гарсес. Нападателят на “армейците” се разписа с глава след центриране от корнер на Тибо Вион – 0:1.

В 22-рата минута Гарсес имаше възможност за второ попадение, но стреля неточно. Малко след това Адам О’Райли остана сам срещу Густаво Бусато, но бразилският вратар се намеси перфектно и запази авнаса за ЦСКА.

В 27-ата минута Редмънд отправи опасен удар към вратата на ЦСКА, но Бусато успя да избие. Сейнт Патрикс натисна съперника и опитваше да отбележи изравнителен гол, но “армейците” удържаха ирландците.

Четири минути преди края на първата част Георги Йомов бе спрян от Ананг, като ЦСКА имаше обещаваща атака. До края на полувремето темпото на игра спадна и двата тима се прибраха на почивка при гол аванс за българите.

Втората част не започна толкова динамично както първата. Двата отбора трудно достигаха до добри голови положения. В 58-ата минута Морено стреля слабо и вратарят на домакините спаси.

В 76-ата минута Серж Атакаи пропусна да накаже грешка на Жеферсон, но пък Бусато се намеси и предотврати попадение.

В 81-вата минута ЦСКА направи пълен обрат в общия резултат. Гарсес бе фаулиран в наказателното поле и “армейците” получиха дузпа. Иван Турицов се разписа от бялата точка за 0:2.

ЦСКА задържа аванса си до края на срещата и се класира за плейофите на Лига на Конференциите, където ще се изправи срещу Базел.

След последния съдийски сигнал настанаха грозни сцени, като играчи от двата тима си спретнаха меле на терена. Брадли де Нойер от ЦСКА получи директен червен картон.

Сейнт Патрикс: 1. Ананг – 12. Брокбанк, 5. Гривости, 4. Редмънд (к), 19. Бреслин – 16. Адам О’Райли, 6. Ленън – 2. Котър, 8. Форестър, 15. Кинг – 9. Дойл

ЦСКА: 1. Густаво Бусато – 19. Иван Турицов, 2 Юрген Матей (к), 4. Мено Кох, 5. Брадли де Нойер – 15. Тибо Вион, 21. Амос Юга – 10. Георги Йомов, 7. Джонатан Лидсет, 27. Маурисио Гарсес – 28. Брайън Морено

Снимка: Start-photo