Швейцария завърши на трето място в Група А след успех над Турция
Джердан Шакири отбеляза два гола при победата с 3:1 над селекцията на Шенол Гюнеш

Швейцария се наложи с 3:1 над Турция в последния мач за двата тима в груповата фаза на Евро 2020. Селекцията на Шенол Гюнеш напуска турнира след три поредни поражения и само един отбелязан гол, докато „кръстоносците“ завършват на трето място в Група „А“ с 4 точки и имат сериозни шансове да се класират за осминафиналите. Това обаче ще зависи от резултатите от последните срещи в останалите групи.

Първата опасна ситуация днес на Олимпийския стадион в Баку бе пред вратата на швейцарците. Каан шутира мощно към вратата, но Ян Зомер успя с плонж да парира в 4-ата минута.

Две по-късно Харис Сеферович отправи точен удар извън пеналта и намери долния ляв ъгъл, извеждайки “кръстоносците” напред в резултата.

Ян Зомер трябваше да се намесва в 16-ата след коварен удар на Мюлдюр.

В 26-ата Шакири с прекрасен удар от дъгата на наказателното поле прати неспасяемо в горния десен ъгъл – 2:0.

Само две по-късно Шакири бе изведен сам срещу вратаря Чакър, но стражът на Турция успя да се намеси и отклони след удара в корнер.

В 33-ата минута отново Ян Зомер показа класата си и запази преднината на швейцарците, когато изби с плонж далечен шут на Мерт Мюлдюр.

Минути преди края на първата част Мюлдюр направи впечатляващ рейд в половината на символичните домакини и като на шега премина през няколко бранители, след което обаче бе спрян от непоклатимия Ян Зомер.

Седем минути след старта на втората част Емболо застраши вратата на Турция с удар от линията на пеналта, само че Чакър отклони с една ръка в корнер.

Единствено добрата намеса на Чакър в 60-ата минута попречи на Сеферович да вкара втория си гол в мача и общо трети за тима на „кръстоносците“.

В 62-ата минута Ирфан Джан Кахвечъ отбеляза още един красив гол в двубоя и намали пасива на Турция.

Шест минути след гола на Кахвечъ швейцарците вкараха трето попадение. Зюбер се отчете с трета асистенция, а автор на третия гол бе Джердан Шакири.

В 77-ата късметът покри турския тим, след като при удар на Джака от фаул топката разтресе левия страничен стълб.

До края на двубоя нямаше нови попадения и Швейцария спечели с 3:1 битката с Турция в Група “А” на Евро 2020.

Швейцария – Турция 3:1
1:0 Сеферович (6)
2:0 Шакири (26)
2:1 Кахвечъ (62)
3:1 Шакири (68)

Швейцария: 1. Ян Зомер, 3. Силван Видмер, 4. Нико Елведи, 5. Мануел Аканджи, 7. Бреел Емболо, 8. Ремо Фройлер, 9. Харис Сеферович, 10. Гранит Джака (к), 13. Рикардо Родригес, 14. Стефан Цюбер, 23. Джердан Шакири
Селекционер: Владимир Петкович

Турция: 23. Юджарджан Чакър, 2. Зеки Челик, 3. Мерих Демирал, 4. Чаглар Союнчу, 6. Озан Туфан, 7. Ченгиз Юндер, 10. Хакан Чалханоглу, 17. Бурак Йълмаз, 21. Ирфан Джан Кахвечъ, 22. Каан Айхан, 25. Мерт Мюлдюр