България стартира с трудна победа квалификациите за Европейското
"Лъвовете" сразиха с 3:1 националите на Австрия

Българският национален отбор по волейбол стартира с победа квалификациите за Европейското първенство. „Лъвовете“ спечелиха с 3:1 (25:21; 20:25; 25:19; 25:22) мача си срещу Австрия, като победата не дойде никак лесно. С най-много точки за “трикольорите” завърши Цветан Соколов – 17, а Алекс Грозданов реализира 15 точки. Утре “лъвовете” ще се изправят срещу другия отбор от групата – домакинът Израел, който загуби от Австрия първия си мач.

Срещата започна с точка за Тодор Скримов след атака по диагонала, а постепенно авансът на родните национали се увеличи, като Мартин Атанасов преодоля единична блокада, за да реализира за 6:3.

Разликата се покачи на 5 точки при 10:5, но „трикольорите“ допуснаха изравняване за 11:11.

Аванс от две точки за Австрия 16:14 донесе капитанът Петер Фолфартщетер с две поредни атаки през центъра. при 17:15 за Австрия „лъвовете“ направиха три поредни точки и поведоха. В заключителните минути на първия гейм Тодор Скримов направи ас и България поведе с 24:21, след което последва втори ас на Скримов и „лъвовете“ взеха първата част с 25:21.

Възпитаниците на Силвано Пранди стартираха добре втория гейм и поведоха с 6:4, но последва изравняване – 9:9. При атака на единичен блок Цветан Соколов даде преднина за България за 12:10, но отново австрийците ни догониха при 14:14.

„Лъвовете“ изоставаха с две точки 17:19, когато дойде и сервис в аут на Соколов за 17:20.

Скримов направи ас за 19:22, но австрийците не изпуснаха преднината си и затвориха гейма при 25:20 в своя полза.

България водеше с 4:2, а след това и с 9:5 в третия гейм, но отново допусна изравняване за 13:13. Скримов донесе три точки преднина за „лъвовете“ и 19:16, а след което троен блок на българите и 22:18 преднината стана от четири точки. При атака на Максимилиан Ландфарер топката излезе в аут и България спечели с 25:19 гейма.

Австрия стартира по-добре и поведе с 3:1, след което и с 4:2. „Лъвовете“ изравниха и играта вървеше точка за точка. България поведе с две точки при 17:15, австрийците обаче направиха три поредни точки и поведоха с 18:17. „Трикольорите“ се мобилизираха и поведоха с 24:21 и в крайна сметка спечелиха гейма с 25:25, както и мача с 3:1.