Храбра Чехия стъпка “лалетата” в Будапеща и е на 1/4-финал
Хората на Ярослав Шилхави изнесоха впечатляваща футболна лекция пред 53 хиляди в Будапеща

Вдъхновеният тим на Чехия надигра бледа Нидерландия с 2:0 на препълнения “Ференц Пушкаш Арена” в унгарската столица Будапеща, за да си осигури виза за четвъртфиналите на Евро 2020.

За място в полуфиналите съставът на Ярослав Шилхави ще се изправи срещу Дания в Баку, като срещата ще се играе в събота.

Мнозина смятаха, че нидерландците са фаворити след трите победи в Група С, но чехите, стигнали до осминафиналите като един от най-добрите завършили на трето място отбори в предварителните групи, изиграха мача по възможно най-разумния начин.

През първата част и двата тима създадоха по няколко опасности пред съперниковите врати, но до попадение така или иначе не се стигна.

Шест минути след подновяването на играта Донйел Мален напредна уверено и се озова “очи в очи” срещу чешкия вратар Томаш Вацлик. Последва опит за финтира стража, но стражът разгада намерението на нидерландеца и предотврати опасността.

Не след дълго Нидерландия остана с играч по-малко на терена. Партик Шик бе изведен на добра позиция пред наказателното поле, а опитващият се да го удържи Матайс де Лихт се препъна и падайки изби топката с ръка.

Руският арбитър Сергей Карасев отсъди пряк свободен удар и показа жълт картон на бранителя на “лалетата” След преразглеждане на ситуацията с ВАР обаче реферът реши да изгони от игра Де Лихт, тъй като установи, че той е бил последен в отбраната на своя тим.

Наслаждавайки се на числен превес, Чехия беше близо до откриване на резултата в 64-ата минута. След хубав пас успоредно на вратата топката достигна до Паел Кадержабек, който нахлу в наказателното поле и шутира, но в последния момент Дензел Дъмфрис протегна крак и изчисти.

Нулевото равенство все пак бе нарушено четири минути по-късно. След центриране от ъглов удар Томас Калас върна топката с глава към първа греда, където Томаш Холеш бе оставен непокрит и с прецизен изстрел опъна мрежата – 0:1.

В 80-ата минута чехите матираха своя опонент. След грешка при изнасянето на топката от страна на “лалетата”, тя достигна до Томаш Калаш.

Той нахлу уверено в наказателното поле, подаде към Патрик Шик, който с точен удар реализира четвъртия си гол от началото на Евро 2020 – 0:2!

По този начин Шик излезе на втора позиция във вечната ранглиста на Чехия, изоставайки единствено зад спечелилия Шампионската лига с Ливърпул – Милан Барош, който има 5 попадения.

В последните минути съставът на Нидерландия изглеждаше съвсем изтощен и не показа никакви футболни аргументи.

В добавеното време Чехия можеше да направи преднината си още по-изразителна, но мощният шут на резервата Михаел Крменчик от границата на наказателното поле беше избит от Мартен Стекеленбург.

НИДЕРЛАНДИЯ – ЧЕХИЯ 0:2 (0:0)

ГОЛМАЙСТОРИ: 0:1 Томаш Холеш (68), 0:2 Патрик Шик (80)

Нидерландия: 1. Мартен Стекеленбург, 3. Матайс де Лихт, 6. Щефан де Врай, 8. Жоржиньо Вайналдум, 10. Мемфис Депай, 12. Патрик ван Аанхолт, 15. Мартен де Роон, 17. Дейли Блинд, 18. Донйел Мален (57 – 11. Куинси Промес), 21. Френки де Йонг, 22. Дензел Дъмфрис
Резерви: 13. Тим Крул, 23. Марко Бизо, 2. Жоел Велтман, 4. Нейтън Аке, 5. Оуен Виндал, 7. Стевен Бергхуйс, 11. Куинси Промес, 14. Дейви Клаасен, 16. Райън Гравенберх, 19. Воут Вегхорст, 25. Юриен Тимбер, 26. Коди Гакпо
Селекционер: Франк де Бур

Чехия: 1. Томаш Вацлик, 2. Павел Кадержабек, 3. Ондрей Челустка, 5. Владимир Цоуфал, 6. Томаш Калас, 7. Антонин Барак, 9. Томаш Холес, 10. Патрик Шик, 12. Лукаш Масопуст, 13. Петр Шевчик, 15. Томаш Сучек
Резерви: 16. Алес Мандус, 23. Томаш Кубек, 4. Якуб Брабек, 11. Михаел Крменчик, 14. Якуб Янкто, 19. Адам Хложек, 20. Матей Видра, 21. Алекс Крал, 22. Алес Матею, 24. Томаш Пекхарт, 25. Юкуб Пешек, 26. Михал Садилек
Селекционер: Ярослав Шилхави

Жълти картони: Владимир Цуфал (Чех)