С вяра в отборния дух днес националният отбор по футбол, предвождан от селекционера Георги Дерменджиев излиза за второто си предизвикателство в Лигата на нациите.

Три дни след пропуснатата победа над Ирландия, Лъвовете гостува на Уелс в Кардиф с надежда за положителен резултат.

Допуснат гол в добавеното време лиши момчетата на Дерменджиев от пълния комплект точки в дуела с ирландците, но наставникът изрази увереността си, че неговите момчета са оставили зад гърба си попадението на Шейн Дъфи.

Мачът с Уелс започва в 16.00 часа и ще бъде предаван пряко по държавната БНТ 1.

“Искам да видя един добър колектив,” акцентира на отборния дух Дерменджиев. “Разчитаме главно на това. Искаме да си помагат и да бъдат единни. Искам от играчите да направят добър мач, да изпълнят това, което им е казано.”

Двубоят в Кардиф е и генерална репетиция за важния плейоф с Унгария за класиране на европейското първенство през октомври.

Със старта на Лигата на нациите Лъвовете поемат по пътя на подмладяването на състава. Според кормчията футболистите му не са в оптимална форма и ще се наложат рокади в сравнение с мача срещу Ирландия.

Със сигурност аут е капитанът Петър Занев, който се контузи в края на срещата в четвъртък.

Основно предизвикателство за отбраната на българите ще бъде опазването на Гарет Бейл. Въпреки че напоследък не играе често за Реал (Мадрид), крилото е важна част от националния отбор.

България и Уелс са се срещали в осем мача, като в тях трикольорите имат четири победи и две загуби.

27 април 1983 г., европейска квалификация (Рексъм)
Уелс – България 1:0
16 ноември 1983 г., европейска квалификация (София)
България – Уелс 1:0
14 декември 1994 г., европейска квалификация (Кардиф)
Уелс – България 0:3
29 март 1995 г., европейска квалификация (София)
България – Уелс 3:1
15 август 2006 г., контрола (Суонзи)
Уелс – България 0:0
22 август 2007 г., контрола (Бургас)
България – Уелс 0:1
8 октомври 2010 г., европейска квалификация (Кардиф)
Уелс – България 0:1

11 октомври 2011 г, европейска квалификация (София)

Общо: 8 мача, 4 победи за България, 1 равенство, 3 победи за Уелс, голова разлика 8:3 за България

7 Спорт ви връща към една от най-грандиозните победи на българския национален тим на чужд терен. През 1994 година помитащите всичко по пътя си Лъвове, прегазиха именно Уелс с 3:0 в Кардиф, като двубоят ще се запомни и със спиращото дъха воле на покойния Трифон Иванов. Вижте го: