Умарпашаев надделя над Киров, изненадващ туш при жените

Русенският Юнак Локомотив спечели отборните трофеи “Никола Станчев” (за борците в свободния стил) и “Еньо Вълчев” (при жените) на държавния шампионат в Ловеч.

В мъжката надпревара русенци окупираха първата позиция със 182 точки, изпреварвайки състезателите на НСА със 145 точки и ЦСКА със 104 точки.

В отборното класиране при жените Юнак Локомотив стъпиха на върха с 210 точки, а техни подгласници станаха НСА (140 точки) и Левски (90 точки).

Али Умарпашаев ликува с титлата в категория до 74 кг., след като в очаквания с голям интерес финал победи бронзовия медалист от Евро 2014 Мирослав Киров с 6:5. Натурализираният чеченец започна убедително и поведе с 6:0. Последваха силни моменти за Киров, който съкрати изоставането до една точка, но времето не му стигна за нещо.

След края на състезанието Умарпашаев взе приза за най-техничен борец. Другата награда – за най-резултатен състезател, отиде при Джемал Али, който във финала на категория до 79 кг тушира Богомил Бонев.

Умарпашаев надделя над Киров, изненадващ туш при жените 1

Убедителен шампион в категория до 70 кг стана първенцът от зимното първенство Рамазан Рамазанов, който във финала разгроми Дмитрий Маленков – 10:0.

В категория до 57 кг Микяй Наим спечели титлата след лекарска забрана на Митко Асенов. Носителят на златния пояс на „Дан Колов“ Георги Вангелов пък ликува при 61-килограмовите след технически туш с 10:0 срещу Рухан Расим.

Молдовецът Николай Грахмез, който в полуфиналите елиминира Владимир Дубов, стана победител в категория до 65. В решителната схватка призьорът от световни и европейски първенства за юноши прегази с 12:2 Стефан Иванов.

Победители в своите категории станаха още Светослав Димитров (86 кг) след 11:0 срещу Йордан Кунгалов, Ахмед Магамаев (92 кг), който надви Ивайло Нанчев с 10:0, Ахмед Батаев (97 кг) пък се наложи със същия резултат 10:0 срещу Цветан Евтимов, а при най-тежките – в категория до 125 кг, триуфира Исмаил Адисов, надвил с 5:1 Георги Иванов.

Схватките бяха изгледани от почетния президент на федерацията Валентин Йорданов, както и от председателя на централата Христо Маринов.

В женската надпревара изненадата поднесе сребърната медалистка от европейското първенство от миналата година Евелина Николова, която грабна титлата в категория до 57 кг, след като тушира трикратната еврошампионка Биляна Дудова.

Умарпашаев надделя над Киров, изненадващ туш при жените 2

Николова се бори при по-леките до 55 кг, но за първенството реши да не сваля килограми и излезе при по-тежките.

Европейските ни шампионки в останалите две категории не допуснаха изненади. Миглена Селишка тримуфира при най-леките – до 50 кг, като на финала срази с технически туш 10:0 Мерал Зиберова. Тя взе и приза за най-резултатна състезателка, като преди това записа още три категорични победи.

Наградата за най-резултатна състезателка взе Мими Христова, която шампион в категория до 65 кг след два туша и отказ на съперничка.

При тежките до 76 кг триумфира петкратната световна шампионка по самбо Мария Оряшкова. В останалите категории първенци станаха: Сезен Белберова (53 кг), Александра Кашинова (55 кг), Ирена Бинкова (59 кг), Виктория Бобева (62 кг), София Георгиева (68 кг ), Юлияна Янева (72 кг).