Българските национали загряха за първите стартове
Владимир Илиев завърши четвърти в контролно състезание с 26 биатлонисти

Седмица преди първия старт в надпреварата за Световната купа биатлонисти от четири държави, между които България, взеха участие в контролни състезания във финландския зимен център Вуокати.

На лагер там освен избраниците на Александър Касперович са формациите на домакините, Украйна и САЩ.

Асът при мъжете ни Владимир Илиев завърши на четвърта позиция в състезание с 26 биатлонисти, допускайки две грешки на стрелбището.

Българските национали загряха за първите стартове 1

Димитър Герджиков завърши 12-и с две грешки в стрелбата, а непосредствено след него се нареди Антон Синапов, също с два пропуска.

Владимир Оряшков, направил една грешка, се класира 18-и, а Благой Тодев (с два пропуска) – 19-и.

Победител стана финландецът Оли Хиденсало, следван от сънародника си Туомас Харюла и украинецът Дмитро Пидручни, като всеки един от тях допусна по една грешка в стрелбата.

Проведен бе и съкратен вариант на индивидуалния старт при мъжете. В него Спортист номер 1 на България за миналата година Илиев завърши трети от 21 участници.

Герджиков финишира пети, а веднага след него се нареди Синапов. Тодев приключи на 13-а позиция, а Оряшков бе 19-и.

Над всички в съкратения вариант бе Пидручни.

В спринта при дамите Милена Тодорова направи две грешки на стрелбището и се нареди на 7-о място от 22 участнички. Победителка стана украинката Дария Блашко, която беше единствената, свалила всички мишени. Втора остана финландката Мари Едер (б. а. – бивша Лауканен), която беше по-бавна с девет секунди при три грешки в стрелбата, а трета – американката Клеър Игън с един пропуск.

Българските национали загряха за първите стартове 2

Даниела Кадева (с три грешки) и Мария Здравкова (с четири) финишираха съответно на 16-о и 19-о място.

В съкратения вариант на индивидалната дисциплина Кадева не успя да повали три мишени и приключи пета. След нея в класирането е Тодорова с шест грешки. Здравкова финишира 12-а с девет пропуска.

Съкратеният контролен старт бе спечелен от украинката Олена Пидгрушна.

В края на седмицата в Контиолахти ще се състоят първите стартове от Световната купа.